Ētika ir morāles un tikumības teorija. Kopš seno grieķu – Sokrāta, Platona, Aristoteļa laikmeta ētika filozofiski apcer labo un ļauno, tādus tikumus kā taisnīgums, vīrišķība, savaldība, gudrība, apcer dzīves jēgu un mērķi un citas ar cilvēka dzīves kvalitāti saistītas parādības. Ētikā sakopotās zināšanas un apcere ir būtiska dzīves kultūras sastāvdaļa. Ētika palīdz izkopt un bagātināt cilvēka personību un dzīvi.
Renesances laikā ētiku sauca par dzīves zinātni. Tās uzdevums bija izcelt cilvēka dižumu un spēju sevi vadīt un veidot.
Mūsdienu ētika blakus klasiskiem, ar morāles vērtībām un normām saistītiem jautājumiem nodarbojas ar morālo jēdzienu (labais un ļaunais, taisnīgums, tikums) analīzi, ar ētikas vēstures pētījumiem, kā arī izstrādā profesionālās ētikas kodeksus.Tās izpētes objekts ir morāle un tikumība.
Jēdziens “uzņēmējdarbības ētika” visvienkāršāk definēt apvienojot pamatjēdzienus “uzņēmējdarbība” un “ētika” – uzņēmējdarbības ētika ir mācība par labo un ļauno, taisnīgo un netaisnīgo, patieso un nepatieso, brīvību un atbildību, varu īpašajās attiecībās un situācijās, kas rodas uzņēmējdarbībā.
Uzņēmējdarbības ētikas sastāvdaļas ir tās funkcionālo nozaru – mārketinga, finanšu, uzņēmuma vadības u.c. ētikas.
Ētika atklāj kādām vajadzētu būt ideālām attiecībām starp vadītāju un strādājošo, piegādātājiem un patērētājiem, uzņēmējiem un sabiedrību.
Uzņēmējdarbības ētikas pamatfunkcijas ir sekojošas:
►dot orientierus uzņēmējdarbības un sabiedrības, dažādu tās grupu attiecību modelim, nepieļaujot kaitējumu nevienai no pusēm;
►rosināt uzņēmējdarbībā iesaistīto cilvēku tikumisko izaugsmi.
Uzņēmējdarbības ētika neprasa, lai uzņēmējdarbībā ētiskie orientieri dominētu pār ekonomisko efektivitāti un izdevīgumu. Uzņēmējdarbības ētika orientē uz ētisko vērtību saskaņošanu ar ekonomisko efektivitāti un izdevīgumu.
Uzņēmējdarbības ētika ir cieši saistīta ar likumu, jo to mērķis ir viens – nepieļaut, ka uzņēmējdarbība kaitē sabiedrībai vai kādai tās daļai. Tomēr starp uzņēmējdarbības ētiku un likumu ir daudz atšķirību - atšķirīgs ir veids, kā tiek ieviesta prasību ievērošana.…