Uzņēmumu ienākuma nodoklis ir valsts budžeta ienākumu gūšanas avots, ar kura palīdzību iespējams regulēt tautsaimniecības aktivitāti valstī. Lai Latvijas tautsaimniecība spētu sekmīgi attīstīties, nepieciešami ne tikai pietiekami ieņēmumi valsts budžetā publiskās pārvaldes nodrošināšanai, bet arī samērīga nodokļu nasta un skaidrojumi par nodokļu izlietojumu uzņēmējiem, lai tie būtu ieinteresēti šo valsts ieņēmumu veidošanā, godīgi maksājot nodokļus un dibinot jaunus uzņēmumus. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas un tirgus attiecību atjaunošanās, vairākas valdības ir strādājušas pie optimāla nodokļu sloga noteikšanas, kas atbilstu dotajai ekonomiskajai situācijai un nepieciešamībai pēc attīstības. 1995. gadā Latvijā notika nodokļu reforma, kuras rezultātā tika būtiski mainītas nodokļu likmes. Šai darbā aplūkotais nodoklis, uzņēmumu ienākuma nodoklis, tika noteikts 25% apmērā no uzņēmumu ienākumiem. Dažus gadus vēlāk tika ierosināts šo likmi pakāpeniski samazināt līdz 15%, pamatojot šo darbību ar vēlmi panākt strauju uzņēmējdarbības attīstību un labvēlīgas investīciju vides sagatavošanu.
Darba mērķis ir izpētīt un izanalizēt uzņēmumu ienākuma nodokļa būtību un lomu Latvijas uzņēmējdarbības attīstības kontekstā, un atklāt šī nodokļa piemērošanas priekšrocības un trūkumus, kā arī dot secinājumus un iespējamos priekšlikumus šo trūkumu novēršanai un pilnveidošanai.
Izvirzītā mērķa sasniegšanai, darbā risināmie uzdevumi:
1)pamatojoties uz speciālo ekonomisko literatūru izpētīt normatīvos aktus, kas regulē uzņēmumu ienākuma nodokli Latvijā;
2)izdarīt secinājumus un priekšlikumus uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanā, lai tas veicinātu Latvijas uzņēmējdarbības attīstību.…