Par izpētes objektu vadīšana kļuva 20.gs. sākumā.
Piemēram, C.Birds (C.Byrd) par svarīgākajām vadītāja īpašībām uzskatīja [1]:
Godkārību;
Kategoriskumu, uzstājību;
Sadarbību;
Noteiktību;
Uzticību;
Valdonību (vēlmi ietekmēt citus);
Enerģiskumu;
Neatlaidību;
Pašpaļāvību;
Spēju koncentrēties;
Vēlmi uzņemties atbildību.
Zinātnieka R.Stogdila (R.Stogdill) pētījumu pamatā bija cilvēka inteliģence un sociāla rakstura iezīmes (komunikabilitāte). Tās varētu uzskatīt par iemaņām, kādas vadītājam ir jāapgūst, lai sekmīgi vadītu savus padotos. Vadītājam nepieciešamās iemaņas [1]:
Inteliģence;
Takts un diplomātija;
Radošās spējas;
Komunikabilitāte;
Zināšanas;
Pārliecināšanas spējas;
Sabiedriskās iemaņas;
Pašdisciplīna;
Organizēšanas spējas.
2.Vadības teorijas par līdera uzvedības stilu.
Vadītāja izvēle pēc personīgām rakstura īpašībām neattaisnoja uz to liktās cerības, tāpēc zinātnieki pievērsās vadītāja uzvedības pētīšanai.
Ņemot vērā to, ka vadīšanas stili ir vadītāja uzvedības veids, dažādi pētījumi tiek centrēti uz vadītāja uzvedību vai izturēšanos un nevis uz viņu rakstura īpašībām. Nozīmīgi pētījumi vadītāja uzvedības analīzē 50-tajos gados ir veikti Ohaio Valsts Universitātē [1].
Šajos pētījumos tika analizēti daudzi vadītāja uzvedības veidi, un rezultātā tika izdalītas divas uzvedības orientācijas:
Uzmanības (consideration) (ievērošanas) uzvedība;
Ierosinošās struktūras (initiating structure) uzvedība [2].
Uzmanības uzvedību raksturo pakāpe, kādā vadītājs rūpējas par padotajiem, uzklausa viņu idejas un ievēro viņu jūtas, vajadzības, un veido abpusēju uzticēšanos. Uzmanīgs vadītājs ir draudzīgs, nodrošina atklātu komunikāciju, atbalsta grupas darbu un daudz uzmanības velta tieši padoto vajadzībām.
Ierosinošās struktūras uzvedība raksturīga vadītājiem, kas orientēti uz uzdevumu izpildi, arī padotos tie vada uz mērķa sasniegšanu. Šīs uzvedības vadītāji dod instrukcijas, pavada laiku plānojot, galveno vērtību veltot beigu termiņiem un precīzi formulētiem darba grafikiem.
Abus uzvedības veidus var apvienot vienā matricā, atliekot uz X ass ierosinošās struktūras uzvedības līmeni un uz Y ass – uzmanības uzvedības līmeni.…