-
Vadīšanas funkcijas organizāciju sistēmā
Vadīšana, ko mūsdienās sauc arī par menedžmentu, kas ir aizgūts vārds no angļu valodas management, ir darbību komplekss, kas ietver uzņēmuma darba plānošanu, lēmumu pieņemšanu, organizēšanu, lēmumu izpildes nodrošināšanu, personāla vadīšanu, koordinēšanu, motivēšanu un kontroles procesus, kas ir vērsti uz organizācijas darbinieku, finansu, materiālu un informācijas un citu pieejamo resursu pilnīgāku izmantošanu, lai organizācija izvirzītos mērķus sasniegtu ar augstāku efektivitāti. Tātad, vadīšana ir plānošanas, organizēšanas, koordinēšanas, motivēšanas un kontroles process, kas ir virzīts uz uzņēmuma resursu efektīvāku izmantošanu, lai sasniegtu uzņēmuma izvirzītos mērķus.
Pastāv vairākas vadīšanas procesa pamatkoncepcijas, kuras var tikt pielietotas jebkurā organizācijas sistēmā:
Mērķorientēta vadīšana (Management by objectives), kur uzsvars tiek likts uz mērķiem;
Vadīšana pēc izņēmuma principa (Management by exception)- uzsvars uz lēmuma pieņemšanas un salīdzināšanas funkcijām (darbinieki sniedz informāciju par būtiskām atkāpēm darba procesā).;
Vadīšana ar deleģēšanu (Management by delegation) - uzsvars uz atbildības, deleģēšanas principu (cik lielas tiesības no augšas deleģētas uz apakšu?)
Vadīšana motivējot (Management by motivation)- uzsvars uz motivāciju. Faktiskā stāvokļa noskaidrošana => motivācija;
Rezultātu orientēta vadīšana (Management by results)- uzsvars uz rezultātiem, ko iegūst.
Projektorientēta vadīšana (Management by projects) - paredz, ka organizācijā darbu vadīšanas procesos veido komandu, kura veic darbības, izvirza mērķi un to sasniedz. Galvenais ir komandu darbs.…
Jēdziens “vadīt” nozīmē uz uzņēmējdarbības politikas principiem sistemātiski realizētu, mērķtiecīgi plānotu, koordinētu un kontrolētu rīcību. No jēdziena vadīt izriet jēdziens „vadītājs”, kas ir konkrēts darbinieks, kurš ietekmē darbinieku darbību (personu vai grupu), lai īstenotu organizācijas mērķus. Un, lai tiktu sasniegti šie uzņēmuma mērķi un arī uzņēmumā strādājošo darbinieku personiskie mērķi, ar jēdzienu „vadīšana” jāsaprot tādas darbības kā uzņēmuma analīzes, prognozēšanas, plānošanas, personāla virzīšanas un kontroles procesi. Vadīšana ir lietojama katrā organizācijā. Organizācijas vadīšana kā īpašs cilvēku darbības veids radās līdz ar cilvēku apvienošanos mērķtiecīgai darbībai, sākoties un attīstoties darba dalīšanai. Tātad, organizācijas vadīšana ir īpašs cilvēku darbības veids un process, lai uzņēmums praktiski var noteikt mērķus, saskaņot tos ar resursiem un pārveidot šos resursus, lai noteiktā laika posmā īstenotu izvirzītos uzņēmuma mērķus. Visi vadīšanas darbības veidi tiek virzīti uz darbaspēka, finansu, materiālu un informācijas resursu efektīvu izmantošanu, lai organizācijas mērķi tiktu sasniegti ar iespējami augstu efektivitāti. Organizācijas vadīšanas funkcijas veidojas darba dalīšanas procesā, parasti dabiskā ceļā. Pēc satura tās var kvalificēt organizatoriski tehnoloģiskajās, sociālajās un audzinoši psiholoģiskajās funkcijās, kurus vadītājs izveidi, lai organizācijai nodrošināt sekmīgu darbību. Vadīšanas funkciju sadale un norobežošana notiek, vadītājam nosakot funkcijas, kurus jārealizē un sadalīt tos starp vadāmiem darbiniekiem, nosakot tiem atbildību un nododot pietiekami plašas tiesības. Katram izpildītajam jābūt tikai viena funkcijas izpilde, kura atbilst darbinieka ieņemamajam amatam, pieredzei, interesēm.
- Vadības funkcijas mūsdienu skolā
- Vadīšanas funkcijas organizāciju sistēmā
- Vadīšanas funkcijas un vadītāja lomu interpretācija uzņēmumā
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Vadības funkcijas mūsdienu skolā
Реферат для университета40
-
Vadīšanas funkcijas un vadītāja lomu interpretācija uzņēmumā
Реферат для университета7
-
Vadīšanas būtība un vadītāja lomas uzņēmumā
Реферат для университета9
Оцененный! -
Vadīšanas stili
Реферат для университета6
-
Lēmumu pieņemšanas posmi reklāmdarbības vadīšanas procesā
Реферат для университета35