Kas ir saskarsme – saskarsmes struktūra
Saskarsme - galvenā cilvēka esamības forma. Saskarsme – neatņemamas cilvēka raksturojums. Saskarsmes kultūra – neatņemama cilvēces un katras tautas garīgās kultūras sastāvdaļa. Saskarsme ir reālā, aktuālā garīgās dzīves pastāvēšanas forma.
Sociālpsiholoģiskajā pieejā saskarsme tiek definēta šaurāk. Saskarsme ir tiešs vai netiešs kontaktēšanās process, kura mērķis ir ietekmēt partnera (partneru) uzvedību, emocijas, dispozīcijas (nostādnes un attieksme), aktivitātes pakāpi un darbību.
Saskarsmei ir divas izpausmes: ārējā un iekšējā. Saskarsmes ārējā izpausme ir partneru reālā komunikatīvā uzvedība, kuru var redzēt un dzirdēt un kura izpaužas kā vārdiska vai nevārdiska vēršanās pie partnera.
Saskarsmes iekšējo izpausmi mēs neredzam, bet varam spriest par to, balstoties uz novērojumiem.
Saskarsmes iekšējā izpausme ietver:
1)Partneru saskarsmes situācijas subjektīvās uztveres īpatnības. Vienu un to pašu situāciju dažs cilvēks uztvers kā neitrālu, cits – kā apdraudošu un attiecīgi uzvedīsies;
2)Emocionālos pārdzīvojumus, kas ir saistīti ar reālajiem vai gaidāmajiem kontaktiem;
3)Kontaktu motīvus un mērķus;
4)Saskarsmes psiholoģisko efektu jeb rezultātu – partneru motīvu nostādņu, attiecību, emocionālo stāvokļu, uzvedības izmaiņas vai saglabāšanu esošajā līmenī.…