Nelaimes gadījumu slēpšana darba devējam var izmaksāt ļoti dārgi. Darba inspekcijai ir pieredze, kā atklāt slēptos nelaimes gadījumus. Informācija tiek iegūta gan no ārstniecības iestādēm, gan neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta. Savukārt darbiniekam pēc nelaimes gadījuma noteikti pienākas arī sociālās garantijas, jo atveseļošanās periods mēdz būt ilgs. Vissliktākā situācija var izveidoties tad, kad nelaimes gadījumi notiek ar darbiniekiem, kas strādā bez darba līguma. Šajā gadījumā darba devējs lielākoties par cietušo vairs neliekas ne zinis un cietušajam nepienākas nedz pabalsti, nedz apmaksātas slimības lapas, jo viņš nav oficiāli strādājis konkrētajā darbavietā.
Nobeigumā darba autore vēlas atzīmēt, ka ļoti pozitīvi vērtē Valsts darba inspekcijas darbu, jo ir pieejama skaidra un saprotama informācija, ir iespējams gūt bezmaksas konsultācijas gan darbiniekiem, gan darba devējiem. Jaunāko statistiku Darba inspekcija internetā atspoguļo tiešām laicīgi un regulāri. Arī Darba aizsardzības likums Latvijā ir izstrādāts saprotami, un darba autore tajā nesaskata trūkumus. Protams, daudzi uzņēmēji šo visu procesu uzskata par liekiem papīriem, tomēr, autores prāt, Darba inspekcija darbojas gan darba devēju, gan darbinieku interesēs.
PRIEKŠLIKUMI
1. Aicināt gan darba devējus, gan darbiniekus konsultēties VDI par neskaidrībām ne tikai darba tiesiskajās attiecībās, bet arī darba aizsardzības jautājumos.
2. Darba devējiem būtu jāveic stingrāka kontrole, pārliecinoties, ka darbinieki darbā neierodas alkohola reibumā.
3. Labklājības ministrijai veidot precīzāku sistēmu, kā noteikt, vai nelaimes gadījums darbā ir smags vai nav smags. Šobrīd tas ir lielā mērā ārsta subjektīvs viedoklis. Ja nelaimes gadījumu izmeklē komisija, tad ārsta slēdzienu paraksta viens ārsts.
4. VDI rakstiski informēt darba devējus par sodu apmēriem darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanas gadījumā, lai rastos izpratne, ka sakārtot darba aizsardzību uzņēmumā ir lētāk nekā maksāt VDI piemērotos sodus.
5. VDI biežāk veikt tematiskās pārbaudes uzņēmumos, jo tas uzņēmuma vadību motivē laicīgi sakārtot darba aizsardzības jautājumus.
6. VDI savu apkopoto informāciju un statistiku apkopot, un veidot bukletus ar saistošu lasāmvielu, ko nogādāt uzņēmumos. Šobrīd apkopotā informācija ir gan interesanta, gan noderīga (caur interesantajiem faktiem darbinieki gūtu arī praktiski noderīgu informāciju).
…