5. Secinājumi un priekšlikumi
Darba rezultātā autore veica šādus secinājumus:
1. Valsts ieņēmuma dienests veic nozīmīgu lomu finanšu sistēmā, nodrošinot valsti ar nepieciešamajiem finanšu līdzekļiem no citiem finanšu sistēmas dalībniekiem.
2. Valsts ieņēmumu dienests ir attīstījies kopš laika, kad tika pieņemts likums „Par Valsts ieņēmumu dienestu” un vēl joprojām tā darbība tiek uzlabota, lai tiktu patērēti mazāk līdzekļi par rezultatīvāku darbu.
3. Izveidotā un līdz galam īstenotā VID Modernizācijas projekta dēļ VID veiksmīgi izveidojis integrētu nodokļu administrēšanas struktūru;
4. Pēc autores domām, VID darbībā vissvarīgākā funkcija ir nodokļu administrēšana, jo no tās ir atkarīgs tas kā iedzīvotāji uztvers nodokļus un cik orientēti tie būs ievērot likumos noteiktās nodokļu maksātāju prasības;
5. Pāreja no kvantitatīvas nodokļu kontroles un kvalitatīvu nodokļu kontroli esošajā ekonomiskajā situācijā 2009. gadā nodokļu auditā par mazāku pārbaužu skaitu sniedz lielākus ieņēmumus, bet tematiskajās pārbaudēs šī metode sniedz mazākus ieņēmumus budžetā, salīdzinot ar 2007. un 2008. gadu.
Darba gaitā autorei radās arī daži priekšlikumi VID darbības uzlabošanai:
• Papildus jau esošajām informācijas sniegšanas darbībām veikt arī izglītojošus pasākumus vidusskolās, kuros sniegtu informāciju par VID darbību un to rezultātiem gadu gaitā. Veicot izglītojošus pasākumus ar kādu VID darbinieku no attiecīgi tuvākās filiāles vienreiz gadā. Kā arī izdalīt aktuālos bukletus valsts skolās, lai tie būtu pieejami visiem skolēniem. Šāda rīcība ilgtermiņā nestu lielāku izpratni un atbildību no nodokļu maksātāju puses. Aptuvenās izmaksas šādai darbībai gadā vienai skolai varētu būt ap 50 latiem, jo izdales materiāli nav speciāli jādrukā – šāda funkcijas jau pastāv VID. Valstī kopumā pēc Izglītības Ministrijas datiem ir 377, tātad kopējā summa gadā būtu 18850 Ls.
…