Mūsdienās pasaules ekonomikā lielu lomu spēlē valūtas tirgus, kurā notiek valūtas darījumi. Valūtas tirgus ir nozīmīga finansu tirgus sastāvdaļa. Jo plašāk izvēršas starptautiskās ekonomiskas attiecības, jo aktuālāka kļūst starpvalstu norēķinu problēma. Valūtas darījumus veic finansu institūcijas, nefinasu kompānijas, fiziskas personas. Valūtas tirgus funkcijas ir šādas :
1. Starptautiskās preču, pakalpojumu un kapitāla aprites apkalpošana;
2. Valūtas kursa noteikšana, ņemot vērā valūtas pieprasījumu un piedāvājumu.
Pasaules valūtas tirgus sevī ietver atsevišķus reģionālos tirgus, kas lokalizēti dažādos pasaules reģionos, starptautiskās tirdzniecības un valūtas un finansu darījumu centros. [1,16lpp]. Valūtas tirgus dalībnieki ir centrālās bankas, komercbankas, brokeru kantori, finansu institūcijas, tirdzniecības uzņēmumi, fiziskās personas.
Starp valūtas tirgus dalībniekiem notiek nemitīga informācijas apmaiņa saņemot un sniedzot prognozes par iespējamām atsevišķu valūtu pozīcijām tirgū, par valūtas kursu tendencēm un veicamajiem darījumiem. Tā kā reģionālie tirgi atrodas dažādās laika joslās, darījumi valūtas tirgū notiek visu diennakti.
Valūtas tirgu klasifikācija
1. Pēc dalībniekiem
1.1. starpbanku valūtas tirgus;
1.2. biržu valūtas tirgus;
1.3. klienta valūtas tirgus.
2. Pēc termiņiem
2.1. spot darījumu tirgus (aptver ap 65% no visa valūtu apgrozījuma);
2.2. atvasināto darījumu tirgus (aptver 35% no visa valūtu apgrozījuma). …