Valūtas tirgus un tirgus veidotāju loma
Valūtas tirgus ir īpašs institucionāls mehānisms, kas regulē ārzemju valūtas pirkšanas un pārdošanas attiecības, kur vairākums darījumu notiek starp bankām (kā arī piedaloties brokeriem un citām finansu institūcijām).
Valūtas tirgus galvenā raksturojošā iezīme ir tajā, ka tajā naudas vienības stāv viena otrai pretī tikai kā ieraksti korespondētājrēķinos. Valūtas tirgus galvenokārt ir starpbanku tirgus, jo tieši starpbanku operāciju gaitā notiek tieša valūtas kursa veidošana, bet operācijas tiek veiktas ar dažādu sakaru un komunikācijas līdzekļu palīdzību. Valūtas tirgus lomu ekonomikā nosaka tā funkcijas:
• preču, pakalpojumu un kapitāla starptautiskās plūsmas apkalpošana;
• valūtas kursa veidošana piedāvājuma un pieprasījuma ietekmē;
• aizsardzības mehānisms no valūtas riskiem un spekulatīvā kapitāla pielietojuma;
• naudas – kredīta un ekonomiskās politikas valsts instruments.
Valūtas kurss – tas ir vienas valsts naudas vienības cena, kas izteikta citas valsts naudas vienības cenā pirkšanas pārdošanas darījumos. Šāda cena var tikt noteikta, vadoties no piedāvājuma un pieprasījuma attiecībām pret kādu noteiktu valūtu brīvā tirgus apstākļos, vai arī var būt stingri reglamentēts valdības vai arī tā galvenā finansu kredīta, parasti centrālās banka, orgāna lēmums.
Tomēr bieži valūtas vērtību nosaka darbojoties brīvā tirgus spēkiem noteiktā mijiedarbībā ar vadošiem finansu kredīta orgāniem, kas cenšas izvairīties no valūtas pārmērīga paaugstināšanas vai pazemināšanas. Šādu kursu veidošanas formu reizēm sauc par “netīro peldējumu”.
…