Veselība ir fiziskā, garīgā un sociālā labklājība. Veselība lielā mērā ir atkarīga no cilvēka dzīvesveida. Vairums cilvēku apzinās, ka veselība jāsaudzē un par to jārūpējas. Tomēr ikdienas dzīvē mēs bieži redzam pretējo. Cilvēki gan apzināti, gan neapzināti kaitē savai veselībai, tādejādi saīsina dzīves ilgumu un kvalitāti. Ikviena uzdevums ir rūpēties par savu fizisko labsajūtu, kas palīdz iegūt garīgu un sociālo labklājību.
Veselību ietekmē vairāki faktori. Vispirms tā ir atkarīga no iedzimtības. Piemēram, ir slimības, kuras mēs varam pārmantot no vecākiem. Tās sauc par iedzimtām slimībām. Par šādu slimību attīstību atbild noteikti gēni, un ja cilvēks tos pārmanto no vecākiem, tad arī viņam būs tādi paši veselības traucējumi. Iedzimtos faktorus ir grūti ietekmēt, lai gan pēdējos gados notiek plaši ģenētiski pētījumi, kuru mērķis ir ar gēnu inženierijas palīdzību ārstēt līdz šim neizārstējamas kaites.
Pārējos faktorus, kuri nosaka veselību, cilvēks ir spējīgs ietekmēt. Tie būtu:
dzīves un atpūtas režīms,
fiziskās aktivitātes,
ēšanas ieradumi,
savstarpējās attiecības.
Šos faktorus var apzīmēt ar jēdzienu “veselīgs dzīvesveids”. Tātad, veselīgs dzīvesveids ir pareiza izpratne par to, kā dzīvot, kā strādāt, kā atpūsties, kā ēst, kā satikt un kontaktēties ar citiem cilvēkiem. Svarīga loma ir katram augstāk minētajam faktoram, tāpēc tālāk sīkāk apskatīsim katru no tiem.…