Savu kursu darbu izvēlējos rakstīt darba tiesībās, jo šī tiesību nozare man likās interesanta. Manuprāt darba tiesiskās attiecības
Kursa darba tēma ir “vienlīdzīga darba samaksa starp vīrieti un sievieti par vienādu vai vienādas vērtības darbu’’. Nevienlīdzīgas darba samaksas problēma Latvijā ir aktuāla, lai gan Eiropas Savienības kontekstā šī problēma tiek risināta daudz aktīvāk. Piemēram, veidojot un izstrādājot normatīvo regulējumu, kā arī izveidojot dažādas komisijas problēmas risināšanai.
Pasaules un Eiropas Savienības līmenī ir izstrādātas dažādas konvencijas un direktīvas, kā Konvencija par jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanu, ko izstrādājusi ANO.1 Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija nosaka, ka cilvēki piedzimst vienlīdzīgi neatkarīgi no dzimuma, rases u.c. apstākļiem.2
Mani interesēja, kā izpaužas nevienlīdzības princips darba tiesiskajās attiecībās. Kā darba atalgojumu ietekmē personas dzimums. Kādi konflikti visbiežāk rodas starp darba devēju un darbinieku novērtējot viņa darbu. Kādas tiesības ir darba devējam un darbiniekiem, kam uzlikts pierādīšanas pienākums, kad tiek konstatēta atšķirīga attieksme. Tāpat mani interesēja, kāda tiesu prakse ir Eiropas Savienībā un Latvijā. Kāda atšķirības pastāv praksē.
Pirmajā darba izstrādes posmā es centos atrast visdažādāko informāciju, kas skar darba samaksas atšķirību starp sievieti un vīrieti. Kā jau minēju, tad pastāv dažādas konvencijas un citi normatīvie akti, bet tiesu prakse šā jautājuma regulēšanā plašāka ir Eiropas Savienības līmenī.
Mans mērķis bija izprast jautājumus darba samaksas aprēķināšanas procesā, lai izvairītos no jebkādas diskriminācijas, vēlējos tuvāk iepazīties ar normatīvo regulējumu, kas skar vienādas vai vienlīdzīgas darba samaksas principa realizēšanu praksē, ar kādām grūtībām jāsaskaras darba devējam un darbiniekam, nosakot darba samaksu starp darbinieku (vīrieti) un darbinieci (sievieti).…