Secinājumi
1. Zemesgramata ir nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanas dokuments – zemes reģistrs, kas aizsargā ne tikai tā īpašnieka tiesības, bet arī kalpo citu drošībai, lai izvairītos no iespējamām krāpšanām.
2. Zemesgrāmatu loma tiesu sistēmā ir ļoti nozīmīga, jo tikai zemesgrāmatā ierakstīts īpašums piešķir īpašniekam pilnas varas tiesību pār īpašumu.
3. Zemesgrāmatās jāieraksta katrs nekustams īpašums, zeme un ar zemesgrāmatu saistītie objekti (tajā zemesgrāmatu nodaļā, kuras darbības rajonā tas atrodas), lai šo īpašumu varētu: 1)pārdot, 2)iznomāt, 3)dāvināt, 4)ieķīlāt, 5)novēlēt ar testamentu un 6)veikt citus civiltiesiskus darījumus ar šiem īpašumiem, un zemesgramatas nostiprina ar nekustamiem īpašumiem saistītās tiesības. 4. Zemesgrāmatas nodaļu attīstībai vēstures gaitā bija sekojoši mērķi:
1)nekustamā īpašuma reģistrācijas sistēmas izveide; 2)procedūras un infrastruktūras risināšana; 3)zemes reģistrācijas procesu optimizācija un metodika; 4)informācijas apmaiņa starp reģistriem; 5)radīt zemes tirgu, atbalstot privatizācijas procesu un veicināt lauksaimniecības, banku sistēmas un mazo un vidējo uzņēmumu attīstību.
5. Līdz ar šo mērķu realizēšanu pašreiz Latvijā darbojas 27 rajona (pilsētas) tiesas zemesgrāmatu nodaļas un tajās strādā 86 zemesgrāmatu nodaļu tiesneši. …