-
Komunikācija
Efektīva komunikācija nozīmē efektīvu informācijas nodošanas formu un metožu izmantošanu, lai saņēmējam nosūtītā informācija būtu saprotama.
Efektīvai komunikācijai ir būtiska nozīme visā tautassaimniecībā, valdības un militārajās organizācijās, biznesā, apkalpošanas sfērā, ģimene, visur, kur cilvēki nonāk savstarpējā saskarē. Komunikācijas tieši saistītas arī ar visam menedžmenta funkcijām. Organizācijas vides izmaiņu prognozēšana un stratēģiskā plānošana nevar būt pamatota bez iepriekšējām komunikācijam. Arī organizēšana un koordinēšana saistās ar komunikācijam. Daļa no motivēšanas funkcijas menedzmenta procesā oblgati saistīta ar komunikacijam. Beidzot, kontroles procesā menedzeriem nepieciešama efektīva komunokācija, lai novērtētu izpildīto darbu pēc noteiktiem kritērijiem.
Komunikācijas process
Komunikācijas process aptver četrus elementus:
nosūtītais ir informācijas avots – persona, kas vēlas sazināties ar kādu cilvēku;
informācija ir kodēti ar simbolu palīdzību izteikti dati, rīkojumi, ta varētu būt ieceres, domas, paziņojumi, vēstules u.c.;
kanāls ir informācijas nodošanas līdzeklis, ceļš, pa kuru informācija tiek nosūtīta saņēmējam;
saņēmējs ir persona, kam paredzēta informācija un kura to interpretē. Tāpat kā nosūtītais, tas var but jebkurš cilvēks (vai grupa).…
Komunikācija ir informācijas divpusēja apmaiņa, kura nodrošina savstarpēju saprašanos. Informācijas nodošanas procesā gadās sagrozīšana, līdz ar to šajā gadījumā tika saņemta nepareiza iformācija ar visām no tā izrietošām negatīvām sekām. Jo: • ja cilvēks nav panācis savstarpēju saprašanos ar to (tiem), kuram viņš cenšas nodot informāciju vai nodibināt kontaktus, tad var uzskatīt, ka komunikācija nav notikusi ; • komunikācija notiek tikai tad, kad ideja, kas radusis cilvēka apziņā tādā veidā, ka tiek nodrošināta tās saprašana un izmantošana.
