-
Ievads starptautiskajā mārketingā. Organizāciju motivācija apgūt starptautiskos tirgus
Ķīnas tirgus ir vilinājums daudziem Latvijas uzņēmējiem – gan strauji augošās ekonomikas, gan plašā noieta tirgus dēļ. Tomēr daudzus potenciālos eksportētājus attur gan ievērojamais attālums, gan specifiskā biznesa vide, gan bažas par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību Ķīnas tirgū. Lai gan pašlaik novērojams, ka uz Ķīnu nosūtīto Latvijas preču apjoms pieaug, tomēr Ķīnas preču imports gandrīz desmitkārt pārsniedz Latvijas preču eksportu uz Ķīnu. Tādejādi radot, apjomīgu tirdzniecības deficītu Latvijai. Lai samazinātu atšķirību starp preču importu un eksportu ar Ķīnu, tiek organizēti dažādi semināri, kuru nolūks ir izglītot par Ķīnas tirgus specifiku un mudināt uzņēmumus izmanot Ķīnas tirgus priekšrocības. Šajos semināros tiek sniegta informācija:
• Ķīnas tirgus apzināšana un apguve, izvērtējot efektīvākos un piemērotākos biznesa modeļus un piemērojot tos videi, sabiedrībai un patērētāju prasībām;
• Biznesa sadarbības un tirgus apgūšanas juridisko aspektu izvērtēšana, veicinot produktīvu sadarbības veidošanu starp ES un Ķīnas uzņēmumiem;
• Palīdzība Ķīnas regulējošās un institucionālās vides apzināšanā, attiecībā uz produktu un pakalpojumu sertifikācijas un reģistrācijas specifiskām nozaru prasībām.
Tātad tiek uzsvērta starptautiskā mārketinga nepieciešamība uzsākot uzņēmuma darbību Ķīna. Vides novērtēšana, stratēģijas un biznesu modeļu izstrāde, un produkta izstrāde, kas apmierinātu šī tirgus vēlmes. Pie Ķīnas vides novērtēšanas var minēt šādus faktus:
• Ķīnas ekonomika ir atkarīga no eksporta (pārsvarā uz Rietumu tirgiem)- ekonomika un nodarbinātība ir ļoti atkarīgas no pieprasījuma ārvalstīs.
…
IEVADS STARPTAUTISKAJĀ MĀRKETINGĀ. ORGANIZĀCIJU MOTIVĀCIJA APGŪT STARPTAUTISKOS TIRGUS. STARPTAUTISKĀ MARKETINGA AKTIVITĀŠU PRIEKŠROCĪBAS UN TRŪKUMI. Starptautiskais mārketings ir noteikts domāšanas un lēmumu pieņemšanas veids, pēc visu patērētāju vajadzībām gan savā valstī, gan citās. Starptautiskais mārketings ir plānveidīga, pastāvīga, aktīva darbība starptautiskā tirgū. Vienlaikus esot arī pasaules tirgus atbildes reakcija uz dažādiem procesiem, kurus nodrošina dažādi faktori (skat.1.tabula). Starptautiskā mārketinga pētniecība seko tiem pašiem soļiem, kas raksturīga vietējam mārketingam. Sākot ar pētāmās problēmas definīciju un pētījuma attīstības plānu interpretāciju, beidzot ar ziņojumiem par rezultātiem. Bieži šie pētījumi saskaras ar daudzām un dažādām problēmām. Vietējā mārketinga pētniecība apskata diezgan viendabīgus tirgus vienā valstī. Savukārt starptautiskais mārketings apskata dažādus tirgus daudzās dažādās valstīs. Šie tirgi lielākoties ir ļoti atšķirīgi pēc to ekonomiskās attīstības, kultūras, muitām un pirkšanas paradumiem. Neskatoties uz šīm problēmām, starptautiskais mārketings kļūst ar vien izplatītāks, tāpēc arī starptautiskā mārketinga izpēte paplašinās. Globālajām organizācijām neatliek citas iespējas kā vien veikt šos pētījumus. Jo, neskatoties uz to, ka starptautiskā tirgus izpēte nav lēta, šīs izpētes neveikšana uzņēmumam var izmaksāt krietni dārgāk- gan no zaudētu iespēju viedokļa, gan no ieguldīto līdzekļu zuduma. Kopumā lielākā daļa problēmu, kas saistās ar starptautisko mārketingu ir pārvaramas un novēršamas.
