-
Universālais dizains cilvēku ar invaliditāti iekļaušanās veicināšanai
Реферат8 Дизайн, архитектура, Реклама, маркетинг, История, культура
Secinājumi un priekšlikumi
Secinājumi:
1. UD plaša ieviešana ir iespēja vienkāršot dzīvi ikvienam, vidi, produktus un komunikācijas, kas vienlīdzīgi pieejamas, izmantojamas un saprotamas par zemām izmaksām vai bez jebkādām papildu izmaksām. Cilvēki ar invaliditāti iegūtu iespēju pilnvērtīgi dzīvot, izmantojot iekļaušanās iespēju darba tirgū un atpūtas iespējas.
2. UD plašas ieviešana spētu mazināt cilvēku ar kustību traucējumiem sociālo atstumtību. UD ieviest ir viegli. UD nodrošina vienlīdzību nenoniecina un nepazemo nevienu no lietotājiem, jo nevienam netraucē UD jāievieš ikvienā dizainā un plānojumā
3. Zināšanas par cilvēka un vides mijiedarbību ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai attīstītu UD ideju, tāpēc jāturpina informācijas apkopošana par arvien plqašākām iespējām ieviest UD
Priekšlikumi:
1. Pēc referāta autores domām, UD plašāka ieviešana atrisinātu jautājumus par ēku pieejamību ikvienam un cilvēkiem ar invaliditāti. UD kļūtu par Latvijas arhitektūras, dizaina un vides plānošanas neatņemamu sastāvdaļu.
2. Referāta autore iesaka organizēt bezmaksas konsultācijām par universālā dizaina principiem, lai uzlabotu pieejamību iestādēs. Tas veicinātu sabiedrības locekļu informētību par UD ieviešanas nozīmību cilvēku ar invaliditātes iekļaušanos.
…
Termins “universālais dizains” ir attiecināms uz plaša spektra idejām, kas radītas, lai veidotu visiem (cilvēkiem ar un bez invaliditātes) pieejamas ēkas, produktus un vidi. Darba autore piekrīt universalā dizaina terina radītājam arhitektam Ronaldam L. Meisam (Apeirons, 2016), ka lai aprakstītu attiecīgu dizaina radīšanas konceptu – veidot visas lietas un būvēt apkārtējo vidi tā, lai viss būtu askētisks un visu varētu izmantot pēc iespējas vairāk cilvēku, neraugoties uz viņu vecumu, fiziskajām un intelektuālajām spējām vai statusu sabiedrībā. Universālā dizaina jēdzienu ir svarīgi popularizēt un ieviest to iespējami plašāk mūsu sabiedrībā.
