-
Līderības atkarības un to ietekme
Freids domāja, ka parādība bija universāla. Viņš rakstīja: “Nav tādas mīlestības, kas neatveidotu infantilus stereotipus”, kas viņam paskaidroja, kāpēc tik daudzi no mums izvēlas laulātos kā mūsu vecāki.
Freids dinamisko nosauca par “pārnesi”, un tas bija viens no viņa lieliskajiem atklājumiem. Patiešām, Freidam pacienti bija gatavi pārtraukt terapiju, kad saprata un apguva viņu pārnesi. Bet pat šodien pārvedumu identificēšana un izšķīdināšana ir galvenie psihoanalīzes mērķi.
Bet cik svarīgi tas ir, jēdziens joprojām ir maz saprotams ārpus klīniskās psihoanalīzes. Tas ir nožēlojami, jo pārnešana nav tikai trūkstošais posms vadības teorijās - tas arī daudz izskaidro organizāciju ikdienas uzvedību. Vairāki pētījumi ir parādījuši, piemēram, ka pozitīvas pārneses ir cieši saistītas ar produktivitāti. Pieņemsim, ka darbinieks uzskata, ka priekšnieks par viņu rūpēsies vecāku veidā. Lai nodrošinātu, ka tas notiek, viņa pieliks pārcilvēciskas pūles, lai iepriecinātu savu vadītāju. Kamēr viņa uztver, ka šīs pārceltās cerības tiek izpildītas, viņa turpinās smagi strādāt, acīmredzami dodot labumu organizācijai kopumā.
Bet bez stingra pamatojuma patiesībā līderi var ļoti viegli atsaukt savu sekotāju pozitīvās pārneses projekcijas. Galēji šādi sekotāji radīs mītu, kam nav nekādas saistības ar faktiem.
…
Kā teica V. Čerčils – “īstam līderim ir jāprot iegūt labumu no visneizdevīgākajām pozīcijām”. Doma par to, ka līdera galvenā atšķirīgā īpašība sastāv no prasmes ātri atrast uzdevumu risināšanai visefektīvākos līdzekļus, tiek pierādīta katru reizi, kad es iepazinos ar īsto līderu dzīves ceļiem. Šai domai perfekti atbilst Napoleona Bonapārta teiktais – “mans ģēnijs sastāv no tā, ka es ar vienu acu uzmetienu varu ne tikai nofiksēt visas grūtības, bet tajā paša laikā arī visus problēmas risināšanai nepieciešamus resursus – tieši tas iedod man priekšroku par citiem”.
