-
Elektronisko mediju formāti un arhīvi. Otrā eseja
Эссе5 Компьютеры, программирование, электроника, Реклама, маркетинг
Protams, liels mīnus vienkāršai dokumentācijai ir tas, ka netiek saglabāts pats darbs, taču, ir reizes, kad ideja ir svarīgāks par tehnoloģiju un aparatūru. Ja tā nav svarīga un ir aizstājama, iespējams efektīvākais veids ir veikt šo dokumentāciju, kas ietver informāciju par ideju, estētiskajiem parametriem, norises principu, izmantoto tehniku u.tml.
Ideālai digitālo objektu saglabāšanas stratēģijai būtu jāparedz vienots, pilnvērtīgs ilgtermiņa risinājums, kas izstrādāts un piemērots vienādi, automātiski un sinhroni. Tāpat tam būtu jāatbilst visiem dokumentu tipiem, visiem medijiem, turklāt ar minimālu cilvēka līdzdarbību. Ideālā variantā tam jāpiemīt iespējai jebkuru dokumentu padarīt izmantojumu visu veidu formātiem, kā arī tam jāsaglabā oriģinālais izskats, funkcionalitāte. Ja formātu pārveidošana ir neizbēgama, tam būtu nepieciešams nodrošināt atgriezenisko iespēju, t.i., pārveidot dokumentu tā sākotnējā formā, atgūstot to bez zaudējumiem. Tāpat ideālai stratēģijai jānodrošina viegla pieeja darbam, jāpiedāvā atšķirīgu kategoriju kvalitāte un drošības līmenis.
…
Tehnoloģiju attīstības rezultātā, digitālie kultūras un mākslas objekti ieņem arvien lielāku nozīmi mūsdienu kultūras telpā. Eksperimentējot ar tehnoloģiskajām iespējām tiek radīti jauni kultūras objekti, kas ļauj iegūt vēl nebijušu komunikācijas interakciju un jaunu mākslas pieredzi. Lai gan tehnoloģijas ļauj cilvēkam radīt bezgala daudz jaunas informācijas un mākslas objektus, tai pat laikā, ir saprotams, ka katras jaunas paaudzes programmatūra un aparatūra saistās ar informācijas zudumu, jo tā tiek pakļauta nesaderīgu formātu ietekmei. Līdz ar to svarīgs aspekts, runājot par digitālajiem kultūras un mākslas objektiem, ir domāt arī par to saglabāšanas iespējamām stratēģijām. Digitālo kultūras un mākslas objektu saglabāšana un arhivēšana ir nepieciešama, jo lielākā daļa no tiem ir īslaicīgi, gaistoši.
