-
Eiropas Monetārā sistēma
Конспект4 Финансы, кредит, Международные организации, Управление
Banknotes bija dažādās krāsās un izmēros, un ar nominālu- 500,200, 100, 50, 20, 10 un 5 euro. Dizains tām bija simbolisks, jo ietvēra Eiropas arhitektūras mantojumu. Tās neattēloju nevienu pastāvošu monumentu. Banknošu aversā dominēja logi un vārti, kas bija katras banknotes simboliskā gara un ES un tās korporāciju atvērtības atspoguļojums. Banknošu reversa iezīmes- konkrēta vecuma tilti, komunikācija Eiropas iedzīvotāju vidū un Eiropai ar pārējo pasauli. Gala dizainu banknotēm paziņoja 1996.gada decembrī Eiropas koncils Dublinā. Visas pārējās banknošu atzīmes pastāv, lai palielinātu banknošu drošību pret viltošanu.
Nosaukumu „EURO” (Eiro) valūtai izvēlējās 1995. gadā, toreizējais EK priekšsēdētājs Žaks Santērs un komisārs Īvs Tibo de Silgī. Tas saistās ar vārda „Eiropa” pirmo zilbi. Savukārt paša Eiro simbola € pamatā ir grieķu alfabēta burts epsilons (ϵ). Tā ir atsauce uz Eiropas civilizācijas šūpuli, kas ir papildināts ar ES galveno mērķi- stabilitāti (divas eiro simbolu šķērsojošās paralēlās līnijas apzīmē stabilitāti).
Mūsdienās tikai ECB ir tiesības atļaut eiro zonas valstu centrālajām bankām emitēt eiro banknotes. Valstu centrālo banku kopīgs pienākums ir tās iespiest un laist apgrozībā. Monētas emitē eiro zonas dalībvalstis - tādā daudzumā, ko katru gadu apstiprina ECB.
…
Eiropas Monetārā Sistēma (EMS): iekārta, mērķi, sasniegumi, „paritātes režģis”, savstarpējais atbalsts, ekijs, EMS versijas. EMS elementi un mehānismi. Eiropas Monetārā Savienība (EMU). Māstrihtas līgums. Eirosistēma. Mērķi, instrumenti, stratēģija. Eiropas Monetārā Savienība (EMU) ir galvenais Eiropas Savienības (ES) instruments ekonomiskās politikas pamatmērķu sasniegšanai. Tie būtu: • Stabila izaugsme • zema inflācija. Tā ir arī augstākā ES dalībvalstu ekonomiskās integrācijas pakāpe. Tāpēc tās izveidošanas pamatā ir ideja par lielas, stabilas ekonomiskās un finanšu zonas radīšanu. Jo ietver: • vienotu valūtu - eiro - visās EMU valstīs jeb eiro zonā • vienotu monetāro politiku visā eiro zonā- īsteno Eiropas centrālā banka (ECB) kopā ar eirozonas valstu centrālajām bankām. • ekonomiskās un fiskālās politikas koordināciju starp dalībvalstīm. Dalība EMS dalībvalstīm nozīmē arī stabilitāti un ekonomikas izaugsmi, jo ietver dzīves līmeņa celšanos, plašāka preču un pakalpojumu tirgus pavērtās iespējas, lielāku politisko ietekmi un ciešāku integrāciju ar pārējām valstīm.
