-
Personāla darba izpildes vadīšana
Pēctecības plānošana
Pēctecības plānošana ir process, kas palīdz nodrošināt personālsastāva stabilitāti. Tas nozīmē, ka pēctecības plānošana un vadība jāuzņemas visiem uzņēmumiem, kuriem ir svarīgi saglabāt cilvēkresursu stabilitāti un zināšanu, pieredzes un prasmju pārmantojamību – saglabāt „institucionālo atmiņu. Šādas sistēmas ieviešana nozīmē, ka uzņēmuma bizness netiek apdraudēts negaidīta cilvēkresursu zaudējuma gadījumā.
Izaugsmes plānošanas un vadības process ietver šādas darbības:
• nozīmīgāko („atslēgas”) amatu un darbinieku identificēšana;
• nozīmīgāko („atslēgas”) darbinieku aizstājēju identificēšana;
• izaugsmes un attīstības plāna izstrāde esošajiem darbiniekiem, kuriem ir potenciāls aizstāt „atslēgas” darbiniekus;
• izaugsmes un attīstības plāna realizēšana, uzraudzība un rezultātu analīze.
Pēctecības plānošanas un vadības sistēma ir motivējoša arī darbiniekiem – tā palīdz saskatīt individuālās karjeras attīstības iespējas un padara karjeras izaugsmi uzņēmuma ietvaros mērķtiecīgāku. Pēctecības plānošanai atbalstu sniedz arī darba izpildes plānošanas un novērtēšanas sistēma, jo tās ietvaros iespējams identificēt labākos darbiniekus un strukturēti veikt viņu izaugsmes plānošanu.
…
procesiem uzņēmuma darbībā, kas vistiešāk un vispozitīvāk var ietekmēt darbinieku motivāciju, jo nosaka, kas ir svarīgi gan organizācijai, gan indivīdam, un kopīgi izveido plānu, kā to sasniegt. Kas ir darba izpildes vadība? Tā ir sistemātisks organizācijas darbības uzlabošanas process, kas tiek panākts, attīstot darbinieku un struktūrvienību sniegumu. Kāpēc tas ir svarīgi organizācijai? Jo strukturēta darba izpildes plānošana un novērtēšana aizvien plašāk ienāk organizācijas ikdienā. Tās mērķis ir palīdzēt darbiniekiem darīt pareizās lietas, nosakot tiem skaidrus mērķus un savienot darbinieka mērķus ar organizācijas mērķiem, kā arī maksimāli attīstīt darbinieku potenciālu viņu pašu un organizācijas labā, kas uzlabo organizācijas darbības rezultātus. Tas tiek panākts izanalizējot iepriekš noteiktu individuālo mērķu sasniegšanas rezultātus, sniedzot tiem novērtējumu un vienojoties par tuvākiem un tālākiem nākotnes mērķiem- tādējādi panākot, ka darbinieks strādā uzņēmumam nepieciešamajā virzienā un kvalitātē. Savukārt, pamatojoties uz trūkumiem, kuri novēroti darba izpildē tiek izstrādāts darbinieka attīstības plāns.
