-
Reklāmas tiesiskais regulējums un atbildība par pārkāpumiem reklāmas sfērā
Secinājumi
1) Reklāma ir apmaksāts, nepersonalizēts saskarsmes veids ar izvēlēto mērķa auditoriju, kurā tiek izmantots viens vai vairāki mediji.
2) Ir ļoti daudzi veidi kā preci reklamēt, piemēram – Iespiestā reklāma, Televīzijas reklāma, Radio reklāma, Skatlogi, Gaismas reklāma u.c.
3) Uz reklāmām, ko saņem patērētāji, attiecas Negodīgas komercprakses aizlieguma likums (NKAL). Lai gan kopumā reklāmas nozari regulē Reklāmas likums (turpmāk tekstā RL), tomēr uz mums no šī likuma attiecas tikai daži panti.
4) Pasaulē ir veikti daudzi pētījumi, kuri pierāda, ka reklāma spēj veicināt cilvēka emocionālo reakciju. Pie vainas ir 3 lietas – skaņa, vārdi un attēli.
5) Latvijai ir jauzņemas atbildība par jebkura cilvēka, cilvēktiesību aiskaršanu un diskrimināciju, to nosaka Latvijas starptautiskās saistības, jo Satversmes 89. pants paredz, ka “Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem”.
6) Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) uzrauga to, ka tiek ievērots Reklāmas likums un Negodīgas komercprakses likums, kontrolē patērētāju aizsardzību no negodīgas komercprakses īstenošanas reklāmās. Savukārt Veselības inspekcija (V) uzrauga zāļu reklāmas utt.
…
Darba vērētjums - 10 balles Integrēts mājas uzdevums: Reklāma Pētījums : Ievads specialitātē, Tiesību teorijā, Datubāzēs un Juridiskajā lietvedībā Lai gan termins ‘’reklāma’’ liek domāt un noprast, ka tiek runāts par viena veida reklāmām, taču tā nav. Ir ļoti daudzi veidi kā preci reklamēt, piemēram – Iespiestā reklāma, Televīzijas reklāma, Radio reklāma, Skatlogi, Gaismas reklāma u.c.[2;17] Visām šīm reklāmām ir izvirzītas savas darbības, un darbības loks, kurā tā darbojas un izpaužas. Runājot par vēsturiskajiem aspektiem, tajā var izšķirt vairākus posmus vai pakāpienus. Pēc autores domām, reklāma ir tā lieta, kura vienmēr mainīsies ejot laikam, attiecīgi pēc publikas jeb auditorijas prasībām. Vārds ‘’reclamo’’’cēlies no latīņu valodas un tagad ir pamatā daudzu pasaules tautu valodās lietotajam terminam, nozīmē – izsaucos, kliedzu, skaļi protestēju.[5;18] Atskatoties uz vēsturi, bieži tiek pieminēts ‘’kliedzēji’’, tie ir ļoti saistīti ar reklāmu jeb reklamēšanu. Vēsturiski ir izvirzīta hipotēze, kura gan nav pierādīta, ka pirmie ‘’kliedzēji’’ bija preču ražotāji, kas senajos laikos, sapulcējušies noteiktās vietās, ar saucieniem centās pievērst iespējamo pircēju vai iemainītāju uzmanību savām precēm. No starptautiskā redzes viedokļa tirdzniecība vispirs sāka attīstīties senajās Austrumu valstīs, Ēģiptē un Indijā, kur tā tomēr, šķiet, dažu vēsturisku, ģeogrāfisku un sociālu cēloņu dēļ nesasniedza tik augstu organizētības līmeni kā Grieķijā un Romā.[5;18] Pēc autores domām, reklāma vislabāk attīstās valstīs, kurā ir lielāks iedzīvotāju skaits, arī ienākuma līmenis ir nozīmīgs, jo preču pircējam ir nepieciešama nauda.
Koledžas darbs.
