-
Vadītāja darbības ētiskie principi
Lai gan daži lietišķie cilvēki pieturas pie stingrām morālām vērtībām savā ikdienā, lietišķās dzīves dinamika prasa no viņiem papildus stingrus morāles principus.
Katrā profesijā dzimst savi morālie „kārdinājumi”, morālās „varonības” un „zaudējumi”, rodas noteiktas pretrunas, izveidojas savi noteikti to atrisināšanas veidi. Ētiskās apziņas kvalitātes paaugstināšanas nepieciešamība īpaši acīmredzama sakarā ar izmaiņām mūsdienu biznesa organizācijā. Jāatzīmē, ka ētiskie standarti darba vietā būtiski atšķiras no vispārpieņemtiem standartiem ikdienas dzīvē.
Biznesa ētika ir savstarpējās attiecības un morāles principi, kas ir gan biznesā, gan cilvēku individuālajā dzīvē. Biznesa ētika katrā uzņēmumā vai valsī, tāpat kā katram cilvēkam ir individuāla un atšķirīga, bet tomēr tām jābūt vienojošam motīvam – morāles kodeksi, kā godīgums, precizitāte, taisnīgums u.c. Lai pircēji, gan darbinieki, gan biznesa partneri neviltos konkrētā uzņēmumā, informācijai par uzņēmumu (tā brendu) ir jābūt pozitīvai. Tā kā bizness dažreiz saistīts ar lielām izmaksām un risku, tad šādiem uzņēmumiem ir jāpierāda sava profesionalitāte un elastīgums.…
Ētika ir liela un svarīga cilvēka kopējās kultūras, morāles daļa, ko izstrādāja visas tautas daudzu gadsimtu laikā, atbilstoši viņu uzskatiem par labo un ļauno, taisnīgumu un cilvēciskumu – morālās kultūras jomā, un par skaistumu, kārtību, labklājību, sadzīves lietderīgumu – materiālās kultūras jomā. Katrs no mums katru dienu satiekas ar daudziem cilvēkiem, ar kuriem viņam ir ļoti dažādas, bieži vien pietiekami sarežģītas attiecības. Un nemaz nav tik viegli atrast pareizus, prātīgus un ētiskus konfliktu risinājumus attiecībā pret citu cilvēku. Ētika palīdz izpētīt darbību, motīvu un raksturu morālās nozīmes.
