-
Uzņēmuma stratēģija un politika. Stratēģiskās vadīšanas process
H. Mintzberg apkopo pieņēmumus par plānošanas pieeju šādā veidā:
• stratēģijas veidošanas procesam jābūt kontrolētam, apzinātam un formālam procesam, sadalītam atsevišķos posmos, tā ka katrs tiek attēlots kontrolsarakstos un ar atbalsta metodēm.
• atbildību par procesu kopumā principā gulstas uz ģenerāldirektoru, tātad praksē atbildība par tā izpildi gulstas uz personāla plānotājiem.
• Stratēģijai sākotnēji jābūt pilnībā „izplaukušai”, lai to varētu izskaidrot, un pēc tam īstenot plānoto. Pievēršot detalizētu uzmanību mērķiem, budžetam, programmām un dažādu veidu darbības plāniem.
Uzņēmējdarbības plānošanai brīvu tirgus attiecību veidošanās ekonomiskais pamats starp dažāda veida un lieluma organizācijām. Plānošanas procesā tiek nodrošināts nepieciešamais līdzsvars starp produkcijas ražošanu un patēriņu, tirgus pieprasījumu un ražotāju piedāvājumu. Plānošanai jānodrošina maksimāla ražošanas apjoma sasniegšana un visu rīcībā esošo resursu un faktoru efektīva izmantošana. Tā kā planošana risina dažādas organizācijas problēmas (ražošanas saimnieciskās un organizatoriskās, vadības, finanšu, utt.) vienlaikus orientējoties uz nākotnes lēmumiem, tad svarīgi ņemt vērā plānošanas procesā, ka jebkuras pastāvošās problēmas risinājums jāuzskata par līdzekli nākotnes raksturlielumu sasniegšanai. Tas nozīmē, ka katra plānošanas procesa galamērķu izvēle ir cieši saistīta ar iespējamiem līdzekļiem un paņēmieniem to izpildes nodrošināšanai. Organizācijas darbības problēmas jāapskata savstarpējā ciešā saistībā, risinājumu meklējot sistemātiskā un kompleksā plānošanā.
…
UZŅĒMUMA STRATĒĢIJA UN POLITIKA. STRATĒĢISKĀS VADĪŠANAS PROCESS. PLĀNOŠANAS BŪTĪBA UN NOZĪME. STRATĒĢISKĀ PLĀNOŠANA Stratēģija ir saistīta ar tādiem plāniem un darbībām, kuri mērķis ir palīdzēt firmām un cilvēkiem veiksmīgi konkurēt savās sfērās. Tātad katrai organizācijai ir jāattīstā konkurētspējīga priekšrocība, kas tai ļautu veiksmīgi un efektīvi konkurēt tirgū. Šī priekšrocība ir jebkas ar ko organizācija ir pārāka par saviem konkurentiem. Tā ļauj uzņēmumam ilgstoši un patstāvīgi gūt panākumus. Stratēģijas uzdevums ir palīdzēt organizācijām sasniegt un izmantot konkurētspējīgo priekšrocību. Stratēģija (skat.1.tabulu) ietver visas uzņēmuma būtiskās darbības, norādot uzņēmuma darbības virzienu un eksistences mērķi, kā arī stimulējot nepieciešamās pārmaiņas, kuras nosaka darbības vide. Tā kā konkurētspējīgā priekšrocība katrai organizācijai būs sava, arī stratēģija tās iegūšanai katrai organizācijai būs cita. Tomēr visas organizācijas ņems vērā konkrēto situāciju nozarē, tirgū un pašā organizācijā. Organizāciju stratēģiju, resursu un iespēju kopums ir tās, kas galvenokārt ietekmē organizācijas veiksmi, tāpēc dažas organizācijas spēj darboties pat ļoti mazienesīgās nozarēs, kur grūti gūt peļņu, kamēr citas bankrotē pat pie labākajiem nosacījumiem. Tikai saprotot organizācijas veiksmju un neveiksmu cēloņus, ir iespējams labāk izprast un novērtēt stratēģijas nozīmi. Tā kā stratēģiju var izmantot visdažādākās organizācijas, tad tā var palielināt vai samazināt dažādu organizāciju veiksmi vai neveiksmi
