-
Ražošanas operatīvā plānošana
Operatīvs – nozīmē tūlītējs vai tādu uzdevumu izpilde, kas jāveic nekavējoši vai īsā laika periodā. Tas ir pēdējais plānošanas posms pirms ražošanas veikšanas vai pakalpojuma pildīšanas. Ražošanas operatīvā plānošana ir īstermiņa plānošana un tās mērķis ir ražošanas uzdevumu izstrādāšana īsam laika periodam (diena līdz gads). Šīs plānošanas galvenie uzdevumi:
1.ražošanas uzdevumu noteikšana uzņēmumam, atsevišķām tā struktūrvienībām un darba vietām, izejot no noslēgtiem līgumiem, uzņēmuma prognozēm par produktu iespējamo pieprasījumu, pārdošanas izdevīgām cenām, u.c.
2.ražošanas uzdevumu piesaiste atsevišķiem kalendāra datumiem, izejot no pircēju vēlmēm, ražošanas procesa organizēšanas izdevīguma u.c. viedokļiem.
3.ražošanas apgādes plāna izstrādāšana, lai nodrošinātu ražošanas procesa nepārtrauktu darbu, produktu piegādes līgumu izpildi, nepalielinātu resursu krājumus un vajadzību pēc apgrozāmiem līdzekļiem. Jāparedz piegādājamo materiālu piegāžu lielumi un biežums.
4.sēriju ražošanā nepieciešams paredzēt tādu ražojumu izgatavošanas secību, lai būtu jātērē minimāls laiks ražošanas pārkārtošanai (t.s. sagatavošanas pabeigšanas laiks, kas ir laiks, kas nepieciešams, lai pabeigtu iepriekšējā izstrādājuma izgatavošanu un uzsāktu cita izstrādājuma izgatavošanu) un būtu minimālas dīkstāves atsevišķām darba vietām, gaidot darbu.
5.ražošanas jaudu maksimāla noslogošana
6.lai ražošanas plāni dotu iespēju maksimāli pelnīt, ņemot vērā uzņēmuma iespējas un tam būtu minimāls risks, ka produktu nevarēs pārdot.
7.kompromisa panākšana starp tādiem pretrunīgiem uzdevumiem kā darbaspēja un ražošanas jaudu efektīva izmantošana, ražošanas, pasūtījuma izpildes laikā un ražošanas krājumu samazināšana.
Izšķir:
1.izgatavojamo produktu apjoma plānošanu jeb ražošanas programmas plānošanu
2.kalendāro produktu ražošanas plānošanu
3.ikdienas darba plānošanu
Izgatavojamo produktu apjomu plānošana ir izgatavojamā produktu sortimenta noteikšana. Lai to noteiktu nepieciešama informācija par katra produkta veida pārdošanas iespējām un tirgu, kur to varētu veikt ar vismazākajām izmaksām un risku. …
Vērienīgs referāts par ražošanas operatīvo plānošanu. Tas noderēs gan mācoties eksāmenam, gan rakstot kursa darbu teorētiskam pamatam. Šajā referātā iekļautas šādas nodaļas: Raž. operatīvās plānošanas uzdevumi un veidi; Raž. cikls, tā iespaidojošie faktori un noteikšana; Apstrādes partija, tās lielumu iespaidojošie nosacījumi; Darba procesu plānošana; Raž. jaudas un to noteikšana; Materiālo resursu vajadzības noteikšana jeb plānošana; Darbaspēka vajadzības plānošana; Raž. plānošanas īpatnības tehnoloģiskās pamatražošanas struktūrvienību uzbūves apstākļos; Plūsmas raž. organizēšanas metode, veidi un darba plānošana; Decentralizētā (tiešlaika, kan ban) raž.plānošanas metode; Funkcionālā (darbnīcu) raž. org. metode, tās raksturojums un darba plānošana; Centralizētā raž. org.metode, tās raksturojums un darba plānošana.
