-
Motivēšanas veidi
Turpinājumā tiek apskatīti motīvi, savus motīvus mēs ne vienmēr apzināmies – tie darbojas arī tad, ja mēs par to eksistenci neko nezinām. tie ir radniecīgi ar attieksmēm, šie jēdzieni apzīmē organisma gatavību noteiktā veidā reaģēt. Interesanta attieksmju atšķirība izpaužas noturība laikā. Ja grib cilvēkus motivēt, var izmantot abus – gan attieksmes, gan motīvus. Pats interesantākais, ka atšķirībā no attieksmēm motīvi ierunājās tikai tad, ja kaut kā trūkst, citādi tie klusē. Pirms nākamās sadaļas apskatīšanas, gribu atzīmēt, ka pie motīviem ir svarīgs tā saucamais ,,Lielais trijnieks”: sasniegumi, vara un piederība pie sociālās vides.
Protams, pēc motīviem var ķerties klāt pie mērķi, kas ir mūsu motivācijas avots. Gudri izvēloties mērķus, var veiksmīgi motivēt sevi un citus. Tāpēc ir ļoti svarīgi, ja mērķi tiek izvirzīti.
Mērķa izvirzīšana
Darbības pamatā ir jābūt mērķim – kāpēc to darām. Jāiztēlojas un jāzina, kā jutīsimies, kad sasniegsim mērķi. Mērķim ir jābūt konkrētam.
Individuālie mērķi ir ļoti dažādi, tie var arī nesakrist ar citu mērķiem. Piemēram, runājot par sportu - individuālos sporta veidos katrs sportists izvirza tikai savu individuālo mērķi, bet komandu sporta veidos bez individuālajiem katra sportista mērķiem jānosaka arī viens kopējais mērķis. Komandas mērķis jāizvirza, visiem komandas dalībniekiem iesaistoties diskusijās un pieņemot kopīgu lēmumu. Visu komandas dalībnieku piedalīšanās komandas mērķa izstrādē, tā izpildes plānošanā, lēmumu pieņemšanā, izsakot savu viedokli, veicinās atbildību par mērķu sasniegšanu.…
Pirms sāku rakstīt šo darbu gribu izpaust savas pozitīvās emocijas. Esmu ļoti priecīgs, ka šajā priekšmetā varu izpausties un uzrakstīt darbu par sev interesējošo tēmu, tas ir, motivēšanas veidi. Manuprāt, ja cilvēkam interesē tas, ko viņš dara, tad darbs iet raitāk un veiksmīgāk, tad nu, lūk, šis darbs man taps ar baudu un atdevi. Šo tēmu izvēlējos tādēļ, ka motivācija cilvēku dzīvē ir viena no svarīgākām sastāvdaļām, es pat motivāciju apskatīju sporta psiholoģijā, kas man ļoti ieinteresēja. Šī motivācijas tēma tiek iztirzāta jau krietnu laiku un tai pievēršas arvien vairāk cilvēku. Ar motivācijas tēmu saistītās gaidas ir tikpat daudzveidīgas kā teorijas, modeļi un rīcības piemēri, kurus pētījuši, izveidojuši un ieteikuši psihologi. Motivēšana darbojās visās dzīves sfērās, tā nepieciešam gan bērniem, gan pusaudžiem, pieaugušiem, biznesā utt. Ļoti elementāra lieta, ja tikai cilvēks šo instrumentu māk izmantot. Mani, personīgi, tas ļoti uzrunā. Galvenais mācīties saprast procesus! Piemēram, kā labāk motivēt citus cilvēkus, darbiniekus, kā viņus aizraut un iedvesmot, ja atrodamies vadītāja lomā, vai arī kā psiholoģiski pamatot stimulēšanas sistēmas, ja atbild par personālu. Kā arī, ja vēlās labāk motivēt pats sevi, lai kāpinātu pats savus panākumus. Motivācija ir ļoti nepieciešama, ja cilvēks ir ieslīdzis depresijā pēc piedzīvotas krīzes vai vilšanās un meklē ceļu, kā sevi atkal motivēt un raudzīties uz priekšu.
