-
Patērētāja nozīme mārketingā
Segmentēšanas metodes palīdz mārketinga speciālistiem izpētīt un analizēt tirgu , tādejādi atvieglo tirgus segmentēšanas procesu.Kā pirmo metodi var minēt grupējumu metodi , kuras laika tiek atlasīti cilvēki pēc vienām un tām pasam pazīmēm, piemēram , pēc ģeogrāfiskā un demogrāfiskā stāvokļa, pēc dzīvesstila un ieradumiem, sociāli ekonomiskiem un psihogrāfiskiem faktoriem.Pie ģeogrāfiskajiem faktoriem cilvēkus var atlasīt pēc dzīvesvietas, klimata, pēc tā vai tie dzīvo laukos, pilsētās vai viensētās , kā arī var pieminēt tūristus.Demografiskie faktori sevī ietver vecumu, dzimumu, izglītību, ģimenes stāvokli un tās lielumu, tautību un reliģiju.Sociāli ekeonomiskie faktori segmentē cilvekus pēc to profesijas, ienākumiem, sociālā līmeņa un dzīvesveida.
Dzīvesstils un ieradumi arī ir svarīgi, jo katrs cilvēks ir individuāls un ieradumi, piemēram, tas vai cilvēks brauc ar sabiedrisko transportu, nodarbojas ar sportu vai ceļas agri no rīta arī ietekmē patērētāja lēmumus. 2. Metode ir daudzdimensiju kalsifikācija-tad, ja klasifikāciju veic pēc komplekso pazīmju analīzes. Un kā 3.metode ir klasteranalīzes metode , kad vienā klasē tiek apvienoti pēc dažādām pazīmēm līdzīgi pircēji.Pēc šīs metodes veic klasificēšanu pēc demogrāfiskajiem, sociāli ekonomiskajiem un psiholoģiskajiem raditājiem.
…
Mārketinga mērķis ir apmierināt patērētāju vēlmes un vajadzības labāk nekā to dara konkurenti.Tāpēc ir jāizpēta pircēju rīcība tirgū , kā arī produktu izvēles ietekmējošie faktori.Pircēja rīcība, no mārketinga viedokļa , ir produktu izvēles , pirkšanas un patēriņa process , lai apmierinātu savas vēlmes un vajadzības. Lai varētu veiksmīgi realizēt savu produkciju, galvenais ir noskaidrot, kā viņi izvēlas sev atbilstošāko iepirkšanās vietu un pēc kādiem kritērijiem vadās. Ir vairāki rīcības ieteikmējošie faktori , kas nosaka kur, kādu un cik vērtīgu preci patērētājs iegādāsies: Ekonomiskie-ienākumu līmenis, maksātspēja; Sociālie-piederība noteiktam sociālajam slānim, neformālai sociālajai grupai, ģimenes stāvoklis, statuss sabiedrībā; Kultūras -kultūras līmenis, izglītības līmenis, tautība, reliģija; Personiskie -vecums, dzīves cikla posms, profesija, dzīves veids, rakstura īpatnības, pašapziņa; Psiholoģiskie- motivējums, uztvere, pārliecība, nostāja, ieradumi.
