Ievads
Cilvēkus vienu no otra atšķir ne tikai iedzimtās individuālās īpašības, bet arī atšķirīga attīstība, kas saistīta ar dzīves gājumu. Raksturs ir cieši saistīts ar personības attieksmes sistēmu pret pasauli un apkārtējo esamību. Taču tik pat svarīgi ir saprasties darbā ar saviem kolēģiem, zināt, ko grib sasniegt priekšnieks un kā labāk panākt sadarbību, kas traucē attiecībās. Katrs no mums ir savādāks, atšķirīgs un arī viedokļi, domas, uzskati katram atšķirsies. Attieksmē pret darbu cilvēkam var izpausties vesels rakstura īpašību kopums : čaklums, slinkums, mērķtiecība, paviršība. Un, kā var tevi satricināt nekvalitatīvs darbs, ja pats to veic rūpīgi, ar atbildības sajūtu.
Taču darbā jāstrādā komandā, jāsaprotas, uzdevums jāveic kvalitatīvi, taču, kā lai to paveic, ja tu nespēj saprast sava kolēģa dīvaino uzvedību – darbu uzsāk ar lielu enerģijas pieplūdumu, taču pirms darba pabeigšanas visam atmet ar roku.
Cilvēki ir arī atšķirīgi pēc savas uzvedības, reakcijas ātruma, tipa, kas reizēm arī mēdz būt par starpgadījumu, strīdu, konfliktu iemeslu. Kas vienam šķiet pašsaprotami, tas citam nepieņemami. Kāda cilvēka rakstura īpašība var ļoti izcelties uz citu īpašību fona, un tā var gan palīdzēt, gan traucēt citiem. Runa ir par rakstura akcentuāciju. Jēdzienu ieviesa vācu psihiatrs un psihologs K.Leongards un izdalīja vairākas akcentētas rakstura īpašības.
Par cik pats pavisam nesen sāku strādāt vadošā darbā, man diezgan bieži radās starpgadījumi ar darbiniekiem. Mani darbinieki atšķiras gan ar strādāšanas stilu, uzvedību, gan arī reakcijām uz darba došanu, uz aizrādījumiem, utt. Mani ieinteresēja šī tēma, jo viegli ir ieraudzīt svešu cilvēku, darbinieku kļūdas, taču ar savu kļūdu ieraudzīšanu, atpazīšanu un labošanu ir grūtāk. Vēlējos vairāk izpētīt šo tēmu teorētiskajā literatūrā – kas palīdz būt par vadošo darbinieku, un kas ir tas, kas traucē saskarsmei, kvalitatīvam, radošam darbam komandā. Tāpēc izvēlējos apskatīt tēmu, vai pastāv rakstura akcentuāciju atšķirības vadošiem darbiniekiem un padotajiem darbiniekiem.
Pētījuma priekšmets: rakstura akcentuāciju atšķirības
Pētījuma objekts : 30 darbinieki un 30 vadošie darbinieki vecumā no 25 līdz 40 gadiem
Pētījuma mērķis : teorētiski izpētīt un praktiski pārbaudīt 25-40 gadīgu vadošo darbinieku un padoto darbinieku rakstura akcentuāciju atšķirības.
…