Diplomdarbā tiks aplūkots dzīvokļa īpašuma apsaimniekošanas tiesiskais regulējums Latvijas Republikā, apskatot ne tikai dzīvokļa īpašuma, bet arī dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pamatprincipus. Un tā kā
viens no izplatītākajiem nekustamā īpašuma veidiem mūsu valstī ir dzīvokļa īpašums, tas bija arī viens no faktoriem, kas noteica diplomdarba tēmas izvēli, kā arī autors pats ikdienā sakaras ar šo nozari.
Tēmas aktualitāte. Minētās tēmas aktualitāti nosaka tas, ka mūsu valstī ļoti strauji attīstās nekustamo īpašumu tirgus. Katru gadu tiek celtas jaunas daudzdzīvokļu mājas un pieprasījums pēc dzīvokļiem tikai pieaug. Sabiedrībā un masu saziņas līdzekļos tiek aktualizēta infomācija par daudzdzīvokļu māju pieaugumu un tiek izteiktas domas par jau esošo un jauno māju apsaimiekošanas jautājumiem. Pēdējos gadus gan Mājokļu aģentūra, gan pašvaldības ir nodarbojušās ar dzīvokļu īpašnieku izglītošanu māju apsaimniekošanas lietās. Zināšanu līmenis ir audzis, bet tomēr tālu no vēlamā. Un Latvijas iedzīvotāji maz arī izmanto likumdošanā paredzētās tiesības dzīvokļa apsaimniekošanā. Tādēļ ir svarīgi palielināt dzīvokļu saimnieku izpratni par dzīvokļu apsaimniekošanas iespējām un viņu tiesībām izvēlēties sev piemērotāko apsaimniekošanas modeli. Mūsu valstī diemžēl nav iestādes, kas kontrolētu namu pārvaldnieku, tas īpaši atteicas uz fizisku personu darbību. Tādēļ ir jādomā par namu pārvaldnieku kvalifikācijas sertificēšanas sistēmas izveidi, lai ar to varētu nodarboties ikviens, kam ir vēlēšanās. Pašlaik diezgan strauji tiek sakārtota māju pārvaldnieku izglītības sistēma: ir pieejama augstākā profeionālā izglītība Rīgas Tehniskajā universitātē, koledžas izglītība un arī mācības profesionālos kursos. Tātad tiek gatavoti dažāda līmeņa profesionāļi. Taču labi rezultāti būs tikai tad, ja zinoši cilvēki būs gan vienā – pakalpojumu ņēmēju, gan otrā – pakalpojumu sniedzēju pusē.
Tēma izvēlēta, lai sniegtu ikvienam interesentam informāciju par dzīvokļa apsaimniekošanas problēmām un sniegtu tām risinājumus.
Diplomdarba mērķis ir pētīt un analizēt kāda pašreiz ir situācija dzīvokļu apsaimniekošanā, atrast problēmas un sniegt tiesiskos risinājumus šo problēmu risināšanā. Kā arī noteikt kā labāk: darboties pašiem dzīvokļa īpašniekiem izveidojot sabiedrību vai arī parakstīt līgumu ar kādu citu jau eksistējošu sabiedrību.…