Noteikumiem, kas nosaka tiesu un citu valsts institūciju nolēmumu izpildes veidu piemērošanu, vienmēr ir piešķirta liela nozīme. Cik vien tālu iespējams ielūkoties civilizācijas vēsturē un it īpaši valstu un tiesu sistēmas organizācijas vēsturē, nolēmumu izpilde ir parādījusies vienlaikus ar tiesu sistēmas attīstību1.
Pēdējo gadu laikā konstatēti vērienīgi pārkāpumi tiesu izpildītāju darbībās, izpildot tiesas spriedumus un citu institūciju nolēmumus. Amatpersonas presē izteikušās, ka “šī ir vēsturē lielākā valsts amatpersonu organizētā noziedzīgā grupa, kas savas pilnvaras izmanto kukuļu izspiešanai un īpašumu atsavināšanai”2. Ažiotāžas saistās ar nekustamo īpašumu pārdošanu piespiedu izsolēs par zemām cenām un šo izsoles aktu apstiprināšanu tiesās. Apskatot tiesvedības dokumentus un medijos aprakstītos gadījumus, par spilgtākajām nelikumīgām izsolēm var minēt 1996. gadā VAS “Saulkalne” piederošo deviņu daudzdzīvokļu māju pārdošanu par 22,300 LVL, kas ir aptuveni 50 reižu mazāka par to reālo vērtību. 2000. gada izsoli, kurā vismaz 100,000 LVL vērts zemes gabals Rīgā, Brīvības gatvē 352/358, tika pārdots par 6,000 LVL. Starp vērienīgākajām nelikumīgajām izsolēm pieskaitāmas arī metālapstrādes rūpnīcas Mangaļi, Rīgas Filcu rūpnīcas, rūpnīcas VEF un rūpnīcas Radiotehnika īpašumu izsoles, kā arī Spilves un Rīgas lidostu zemju izpārdošanu par zemām cenām3.
Atklājot šīs neskaitāmās nelikumīgās izsoles, tieslietu ministre S.Āboltiņa (2005) skaidroja dažādas noziedzīgās izsoļu krāpšanas shēmas. Tipiskākā no tām bija, kad tiesu izpildītājs apraksta mantu, kuras tirgus vērtība ir 10,000, bet tiesu izpildītāja partneris atrod īpašuma pircēju un vienojas par cenu 5,500 LVL. Tālāk tiesu izpildītāja “tuvs” vērtētājs īpašumu novērtē par piespiedu pārdošanas vērtību 1,500 LVL. Ja izolē ierodas neparedzēti cilvēki, to atceļ kādu tehnisku iemeslu dēļ, bet pēc stundas tā notiek starp “savējiem”, un manta tiek izsolīta pircējam par 2,500 LVL. Piedzinējs saņem noteiktos 1,500 LVL, savukārt atlikušos 4,000 LVL sadala starp tiesu izpildītāju, vērtētāju un tiesnesi, kuram izsole ir jāapstiprina. Kā parādniekam aizstāvēt savas likumīgās tiesības? Autors mēģinās rast atbildes uz šiem jautājumiem.…