Lai pārbaudītu vai EKA žurnālā nav pieļautas kļūdas un salīdzinātu konta atlikumu ar datorprogrammu, grāmatvede ir izveidojusi tabulu Excel formātā (sk.7.pielikumu), kurā ievadot kopējos mēneša datus (saņemto skaidro naudu, bezskaidro naudu, nodoto naudu inkasācijai) tiek aprēķināta maiņas nauda uz mēneša beigām. Visus pārskatus paraksta atbildīgais grāmatvedis. Uzņēmuma vadītāja ir noteikusi, ka visai kases dokumentācijai par iepriekšējo mēnesi ir jābūt sagatavotai ne vēlāk kā līdz nākamā mēneša 10. datumam. Mēneša beigās šī mape tiek arhivēta.
Uzņēmuma vadītāja ir izstrādājusi dokumentu apgrozības shēmu, kurā norāda kases dokumentācijas izstrādāšanu, pārbaudi, apstrādi un glabāšanas laiku visai kases dokumentācijai - 5 gadus. Darba autore secina, ka tiek norādīts nepareizs dokumentu glabāšanas laiks, jo saskaņā ar tiesību aktiem kases grāmata jāglabā 10 gadus, EKA žurnāls – 5gadi, bet EKA kontrollente – 3gadus. Izpētot uzņēmuma arhīvā esošos dokumentus, autore secina, ka šobrīd arhīvā atrodas kases dokumenti sākot tikai ar 2009.gadu. Uzņēmumā šo situāciju skaidro, ka iepriekšējā grāmatvede neveidoja kases dokumentus, tāpēc arī tie nav arhīvā.
SECINĀJUMI
1. Saņemtie darījumi skaidrā naudā ar katru gadu samazinās.
2. Uzņēmuma direktore pilda arī kasiera pienākumus.
3. Nav izstrādāts nolikums par inkasācijas kārtību un maiņas naudu.
4. Ir izveidotas divas kases – norēķinu kase tirdzniecības vietās un uzņēmuma galvenā kase.
5. Norēķinu kases orderi netiek vadīti grāmatvedības datorprogrammā, noslēdzot dienu.
6. X un X filiālē netiek veikta pareiza EKA žurnāla aizpildīšana.
7. Grāmatvedības dokumentos nav noteikts, kurš aizvieto kasieri vai personas, kas aizpilda kases dokumentāciju slimības vai atvaļinājuma laikā.
8. Veicot naudas inkasāciju, tiek izrakstīti divi kases ieņēmumu orderi, kas nav lietderīgi.
9. Uzņēmumā nav iekārtota atsevišķa kases grāmata.
10. Kases dokumentāciju, saskaņā ar izstrādāto dokumentu apgrozības shēmu, glabā 5 gadus.
…