Brīva personu kustība ir viena no Eiropas Savienības vienotā tirgus pamatbrīvībām, kas paredz cilvēka došanos uz citu valsti, lai tur strādātu. Kustības brīvība nodrošina ES iedzīvotājiem tiesības iebraukt citā dalībvalstī, apmesties uz pastāvīgu dzīvi, pieteikties darbā un strādāt saskaņā ar tādiem pašiem noteikumiem, kā minētās dalībvalsts pastāvīgajiem iedzīvotājiem.
Pagājušajā gadā 10 vecās Eiropas dalībvalstis - Austrija, Vācija, Francija, Itālija, Grieķija, Spānija, Beļģija, Portugāle, Somija un Luksemburga noteica pārejas periodu līdz 7 gadiem, lai aizsargātu savu darba tirgu. Sākotnēji 5 vecās dalībvalstis - Spānija, Īrija, Zviedrija, Lielbritānija un Nīderlande izteica gatavību atvērt savas robežas jauno dalībvalstu darbaspēkam, taču uz šo brīdi doto vārdu turējušas ir tikai 2 – Īrija un Lielbritānija, taču nesolot tādas sociālās garantijas, kādas ir šo valstu strādājošajiem. Maksimāli laiku pieprasījusi Vācija, citas , piemēram, Beļgija un Grieķija, ierobežojumus ieviesīs uz diviem gadiem.
Vidējais bezdarba līmenis jaunajās Centrālajās un Austrumeiropas dalībvalstīs saglabājies 14% robežās. Visaugstākais bezdarba līmenis Polijā un Slovākijā , viszemākais - Ungārijā un Slovēnijā.
Zviedrijā tikai 4% bezdarbnieku ir paši zviedri, 10 % bezdarbnieku ir bēgļi un emigranti.
Pēc NVA datiem bezdarba līmenis Latvijā 2004. gada 1. oktobrī bija 8,7 % , tas ir 92, 5 tūkstoši bezdarbnieku.
Visaugstākais bezdarbs ir Latgales reģionā:
Ludzas rajonā – 27, 9%;
Rēzeknes rajonā - 26, 8%;
Balvu rajonā– 26, 5%;
Daugavpils rajonā - 22, 5%;
Krāslavas rajonā - 22, 3%
Preiļu rajonā – 19, 5%.
Ārzemju eksperti lēš, ka darba meklējumos jaunuzņemtās dalībvalstis 10-12 tuvākajos gados atstās apmēram 200 tūkstoši cilvēku, bet līdz 2050 gadam – 75 500 cilvēku gadā.
Iemesls darbaspēka aizplūšanai ir zemās mēnešalgas salīdzinājuma ar Eiropas Savienību – Polijā, Čehijā un Ungārijā bruto mēnešalga ir aptuveni par 50% zemāka par ES līmeni, bet Latvijā un Lietuvā – par 70%.
Zviedrijā skolotājs savas karjeras sākumā saņem apmēram 1000 Ls, strādniekiem ražošanā, celtniecība alga ir apmēram 600-700 Ls. Minimālā alga Zviedrijā nav noteikta ar likumu, bet arodbiedrībā – apmēram 700-800 Ls.
Nodarbinātības konsultantam, kurš tikko sāk strādāt nodarbinātībā, alga ir 1100 Ls, kur mūsu darbiniekiem – vidēji 122 Ls.
( augsti nodokļi – 40% un arī cenas: maizes kukulis – 1 Ls, cigaretes – no 2, 5 Ls, 1 litrs piena – 0, 5 Ls).
…