1.Civiltiesību jēdziens.Privātiesību jēdziens
Civiltiesības jeb privāttiesības ir tiesību daļa. kas regulē līdztiesīgu dalībnieku j e b subjektu savstarpējās tiesiskās attiecības. Šādu skaidrojumu sniedz subordinācijas teorija, kas ir viena no teorijām civiltiesību nošķiršanai no otra tiesību atzara – publiskajām tiesībām. Nosaukums "civiltiesības" ir cēlies no latīņu valodas. Romiešu ius civile sākotnēji aptvēra tikai pilsoņiem piemītošās tiesības. Civiltiesības un privāttiesības ir identiski jēdzieni. Tiesību klasifikācijā tiek lietots gan viens, gan otrs termins. Civiltiesības regulē gan mantiskās, gan nemantiskās tiesiskās attiecības, ko nodibinājuši tiesību subjekti. Civiltiesību lielākā daļa ir mantiska rakstura. Piemēram, lielākā daļa civiltiesisko līgumu ir atlīdzības līgumi, kas vērsti uz mantisko labumu apmaiņu. Arī īpašuma tiesības un pārējās lietu tiesības, kas regulē lietu piederību konkrētām personām, ir mantiska rakstura. Ģimenes tiesībās, kas regulē laulāto, kā arī vecāku un bērnu tiesiskās attiecības, turpretī ir daudz nemantiska rakstura normu. Līdzīgi kā tiesības kopumā, arī civiltiesības pastāv gan objektīvā, gan subjektīvā nozīmē. Civiltiesības objektīvā nozīmē ir civiltiesību normas, bet subjektīvā nozīmē civiltiesības ir tiesiskā vara, kura uz objektīvo civiltiesību pamata pieder konkrētai personai. Ar terminu "civiltiesības" apzīmē ari tiesību zinātnes apakšnozari, kas pēta civiltiesiskās attiecības un to tiesiskā regulējuma problēmas. Tā kā civiltiesības regulē visdažādākās mantiskās un nemantiskās attiecības, kas saistītas ar indivīda dzīvi un darbību, tās visizšķirošākajā veidā ietekmē un noteic tiesību būtību. Daudziem civiltiesību principiem un tiesību jēdzieniem ir liela nozīme arī citās tiesību apakšnozarēs. Pats galvenais civiltiesību j eb privāttiesību princips ir privātautonomija. Saskaņā ar privātautonomijas principu tiesību subjekti var brīvi, pēc savas izvēles un ieskatiem veidot savstarpējās tiesiskās attiecības. Civiltiesību jomā subjekts patstāvīgi izlemj, vai izlietot savas tiesības vai tās neizmantot, paturēt tās sev, vai nodot citai personai, slēgt līgumu ar citu personu vai atturēties no līguma slēgšanas. Protams, ka privātautonomijas princips nav absolūts. Ja ir būtiski attaisnojoši iemesli, tad sabiedrības interesēs likumdevējs var noteikt privātautonomijas ierobežojumus. Publisko tiesību jomā indivīdam turpretī vienmēr jāpakļaujas ar valsts varas pilnvarām apveltīta subjekta likumīgiem rīkojumiem.…
4.Civiltiesību subjekti. Civiltiesību subjekts var būt, ikviens, kuram ir vai var būt tiesības, neatkarīgi no tā vai viņš šīs tiesības izlieto vai nē. Tiesību subjekts var būt kā fiziska persona (cilvēks), tā arī juridiska persona (arī mantojums). Juridiska persona ir sociāls veidojumi, kuri var patstāvīgi uzstāties tiesiskās attiecībās (uzņemties pienākumus, realizēt tiesības). Tiesību subjektu raksturo tiesībspēja un rīcībspēja. Tiesībspēja – spēja būt apveltītam ar civilām tiesībām un pienākumiem. Tā ir katram, bet ne vienādā apmērā. To iegūst no dzimšanas, zināmas tiesības bauda arī vēl nedzimis bērns. Tiesībspēja ir atkarīga no dažādām īpašībām. Fiziskās personas tiesībspēja izbeidzas ar nāves brīdi. Rīcībspēja – personas pašas spēja ar savu darbību rast un realizēt savas tiesības un pienākumus. Rīcībspēja ir spēja rīkoties ar savām tiesībām. Ne visām personām, kurām ir tiesībspēja, ir arī rīcībspēja. 5.Fiziskas personas, tiesībspēja un rīcībspēja. Lai persona varētu darboties civiltiesiskās attiecībās tai ir jāpiemīt gan tiesībspējai, gan rīcībspējai. Tiesībspēja – spēja būt apveltītam ar civilām tiesībām un pienākumiem. Tā ir katram, bet ne vienādā apmērā. To iegūst no dzimšanas, zināmas tiesības bauda arī vēl nedzimis bērns. Dzimšanas brīdis ir jāreģistrē civilstāvokļu aktu reģistrā. Tiesībspēja ir atkarīga no dažādām īpašībām (vecuma, dzimuma, veselības, radniecības, valsts piederības, kā arī ar tiesas spriedumu ierobežota tiesībspēja). Fiziskās personas tiesībspēja izbeidzas ar nāves brīdi. Rīcībspēja – personas pašas spēja ar savu darbību rast un realizēt savas tiesības un pienākumus. Rīcībspēja ir spēja rīkoties ar savām tiesībām. Ne visām personām, kurām ir tiesībspēja, ir arī rīcībspēja (bērniem, garā vājiem). Rīcības spējas trūkst nepilngadīgiem, personām, kas atrodas aizgādnībā izlaidīgas vai izšķērdīgas dzīves dēļ, un garā slimiem. Daļēja rīcībspēja var būt no 15 gadu vecuma. Pilnā apjomā rīcībspēja personai iestājas ar pilngadības sasniegšanu (18 g.). Personas, kam trūkst rīcības spējas, pārstāv tiesiskos darījumos viņu vecāki, aizbildņi vai aizgādņi.
- Atbildes uz eksāmena jautājumiem kriminālprocesa tiesībās
- Atbildes uz eksāmena jautājumiem kriminālprocesa tiesībās
- Civiltiesību vispārīgās daļas ieskaites atbildes
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Atbildes uz ieskaites jautājumiem starptautiskajās publiskajās tiesībās
Конспект для университета14
-
Atbildes uz ieskaites jautājumiem krimilālltiesībās
Конспект для университета24
-
Ieskaites jautājumi un atbildes Latvijas tiesību vēsturē
Конспект для университета5
-
Civiltiesību 40 eksāmena jautājumu atbildes
Конспект для университета53
-
Eiropas Savienības ieskaites jautājumu atbildes
Конспект для университета16