*preču zīmes izmantošana - preču zīmju vai to daļu izmantošanu firmā regulē preču zīmes regulējošie normatīvie akti. Likuma ,,Par preču zīmēm un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm” 6.p., 23.p., 27.p.1.d. UR nevar pārbaudīt preču zīmi, ja tā nav izplatīta. Strīdi par preču zīmes lietošanu parasti ir paša preču zīmes īpašnieka pārziņā. Tas ir vairāk fakta jautājums, kas jāpierāda pašam īpašniekam (ka viņš jau pirmais ir reģistrējis tādu preču zīmi). UR nav pienākuma pētīt visas pasaules preču zīmju reģistrus.
*latviešu un latīņu alfabēta burtu lietošana firmas rakstībā – nevar izmantot kirilicas rakstību, kā arī tikai interpunkcijas zīmes, piem., ?, !, @, %, $. Firmai jābūt vārdiski izrunājamai.
KOMERSANTA TIESĪBAS UZ FIRMU UN TO AIZSARDZĪBA
Tiesības uz firmu absolūtais raksturs – KCL 33.p. Komersants, kura tiesības ir aizskartas, prettiesīgi izmantojot viņa firmu, var prasīt no aizskārēja, lai tas izbeidz izmantot firmu, kā arī lai atlīdzina komersantam ar firmas prettiesīgu izmantošanu nodarītos zaudējumus Tas, kurš pirmais reģistrē, tas arī ceļ prasību pret otru, norādot, ka firmas ir līdzīgas. Tad izvirzās jautājums, kurš ir vairāk tiesīgs lietot firmu. Par argumentu nevar izmantot to, ka UR pieņēma tādu firmu – ierakstīšanas apstāklis pats par sevi neizslēdz firmas izmantošanas prettiesīgumu. Tiesības uz firmu šobrīd virzās uz intelektuālā īpašuma pusi.
Firmas izmantošanas prettiesīgums:
*firmas veidošanas pamatprincipu pārkāpums;
*no ieraksta izdarīšanas komercreģistrā fakta neizriet firmas tiesīgums.
Ir divi tiesiskās aizsardzības līdzekļi:
1)izmantošanas aizliegums – ja kādam komersantam ar tiesas spriedumu turpmāk tiek aizliegts izmantot attiecīgo firmu, tad viņam jāizvēlas tāda firma, kas vairs nepārkāpj prasītāja tiesības. Tad jāvēršas pie UR (bet UR nevar būt viena no pusēm strīdā, tādēļ pats nevar izmainīt firmu, ja spriedums netiek pildīts);
2)zaudējumu atlīdzība.
…