Grāmatvedības dokumentu un uzskaites reģistru informācija tiek apkopota pārskatos. Svarīgākais ir gada pārskats. Latvijā gada pārskata sastāvu un sastādīšanas kārtību reglamentē likums “Par uzņēmumu gada pārskatiem”. Gada pārskatam jāsniedz patiess un skaidrs priekšstats par uzņēmuma resursiem, saistībām, finansiālo stāvokli, peļņu vai zaudējumiem. Gada pārskats kā vienots kopums sastāv no bilances, peļņas vai zaudējumu aprēķina, pašu kapitāla izmaiņu pārskata, naudas plūsmas pārskata un pielikuma, kā arī uzņēmuma vadības ziņojuma par uzņēmuma attīstību pārskata gadā.
Gada pārskata sastāvdaļas:
bilance – uzņēmuma finansiālā stāvokļa atspoguļojums kādā konkrētā datumā (parasti – grāmatvedības perioda vai kalendārā gada beigās).
Grāmatvedības bilance ir sistematizēts līdzekļu un līdzekļu finansēšanas avotu pārskats naudas izteiksmē noteiktā datumā. Bilancei jāsniedz patiesa informācija par uzņēmuma līdzekļiem un to finansēšanas avotiem. Bilanci sastāda, izmantojot grāmatvedības datus, kuri pārbaudīti inventarizācijā. Bilanci sastāda tikai naudas izteiksmē, pie tam lietojot tikai viena veida valūtu, parasti nacionālo. Sastādot bilanci, grāmatvedības reģistru datus apkopo atbilstoši bilances struktūrai un sagrupē pa bilances posteņiem. Katram bilances postenim norāda atlikumu perioda sākumā un perioda beigās. Bilances aktīvā uzrāda uzņēmuma īpašumā un lietošanā esošos līdzekļus, tai skaitā prasības pret citām fiziskām un juridiskām personām. Aktīvus iedala divās lielās grupās atbilstoši to lietošanas ilgumam (ilgtermiņa ieguldījumi un apgrozāmie līdzekļi). Bilances pasīvs atspoguļo uzņēmuma līdzekļu finansēšanas avotus, kurus grupē pēc kapitāla piederības (pašu kapitāls, uzkrājumi, aizņemtais kapitāls jeb saistības (kreditori)).…