Vides aizsardzību var uzskatīt par vienu no centrālajiem sektoriem, kas nodrošina ilgtspējīgas attīstības iespējas Latvijai. Lielā mērā to var saistīt ar apjomīgo dabas pamatni – relatīvi mazietekmētās dabas vides lielo nozīmi Latvijā. Latvijas dabas bagātības raksturo skaistas ainavas, ūdeņu daudzums, maz pārveidoti meži, flora un fauna, kā arī valsts teritorijas izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis.
Pašreiz Latvijā prioritāte vides aizsardzībā ir Baltijas jūras, upju un ezeru aizsardzība pret piesārņošanu ar naftu u.c. kaitīgām vielām, paātrinātu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvniecību, taupīgu energoresursu izmantošanu, novēršot atmosfēras gaisa piesārņošanu (ekoloģiski tīrāka kurināmā izmantošana, vēja elektroenerģijas izmantošana u.tml.), meža platību, augu un dzīvnieku sugu daudzveidības saglabāšanu.
Lai minētās problēmas atrisinātu, nepieciešama aktīva valsts un pašvaldības institūciju darbība gan attiecīgo likumdošanas aktu pieņemšanā, gan to izpildes nodrošināšanā ar nepieciešamiem organizatoriskiem, ekonomiskiem un tiesiskiem līdzekļiem.
Pašvaldības ir atbildīgas par vides aizsardzību un dabas resursu izmantošanu savā administratīvajā teritorijā, ko nosaka likums „Par pašvaldībām”.
…