1. Ekspertīze – socioloģiskās informācijas vākšanas metode
Lietpratēja veikta izpēte, pārbaude (kādā konkurētā jomā), kurā nepieciešamas sevišķas zināšanas un kuru izdara, lai dotu pamatotu lietpratēja atzinumu. Savukārt jēdzienu ,,eksperts’’ var apskatīt kā vēl divu savstarpēji saistītu jēdzienu kopumu: eksperts, kā fiziska persona, kas realizē pašu ekspertīzes procesu un veic eksperta pienākumus, un eksperta/ekspertu slēdziens, kas ir patstāvīgs pierādījumu veids tiesu procesos. Ekspertu slēdziens ir ekspertu darbības rezultātā iegūtās ziņas, kurām ir būtiska nozīme tieslietās.
Ekspertīze ir objektu izmeklēšana, kas tiek veikta uz procesa virzītāja (kriminālprocesā) vai uz tiesas (civilprocesā) lēmuma pamata, ar nolūku atrisināt dažāda veida jautājumus, kas rodas izmeklēšanas un lietas apstākļu noskaidrošanas gaitā, gan kriminālprocesā, gan civilprocesā.
Tiesu medicīniskās ekspertīzes veikšanas pamati un tās nepieciešamība, kā arī tās nozīmēšanas kārtība ir reglamentēta gan Latvijas Republikas Kriminālprocesa likumā, gan Civilprocesa likumā. Saskaņā ar LR likumu normām un normatīviem aktiem, par tiesu medicīnisko ekspertīzi tiek dēvēta medicīnisko un bioloģisko zināšanu pielietošana, kas tiek darīts lietas iztiesāšanas gaitā radušos svarīgu un nepieciešamo jautājumu noskaidrošanai. …