Secinājumi
1. Uzņēmumā pastāv grāmatvedība kā patstāvīga struktūrvienība, ko vada finansu direktors. Galvenajam grāmatvedim pakļauti divi grāmatveži, savukārt finansu direktoram pakļauts galvenais grāmatvedis.
2. Uzņēmuma saimnieciskie darījumi tiek atspoguļoti grāmatvedības uzskaitē, pamatojoties uz ārējiem un iekšējiem dokumentiem, kas sastādīti atbilstoši Latvijas Republikas normatīviem dokumentiem.
3. Pēc ekonomiskās būtības vienveidīgus saimnieciskos līdzekļus, to avotus vai saimnieciskās operācijas apvieno kontos. Katra saimnieciskā operācija grāmatvedībā izpaužas kā līdzekļu vai to finansēšanas avotu palielinājums vai samazinājums, ko pārskata periodā sauc par konta apgrozījumu.
4. Aktīva kontos uzskaita uzņēmuma saimniecisko līdzekļu - aktīvu apjomu un izmaiņas.
Pasīva kontos uzskaita uzņēmuma līdzekļu finansēšanas avotu – pasīvu apjomu un
izmaiņas.
5. Konti, kuros tiek uzkrāta informācija par uzņēmuma ieņēmumiem un izdevumiem, tiek saukti par operāciju kontiem. Ar operācijas kontu palīdzību uzskaita un kontrolē uzņēmuma ražošanas un realizācijas procesus un nosaka saimnieciskās darbības finansiālo rezultātu.
6. Uzņēmumā SIA „X” ir diezgan plašs kontu plāns, saskaņā ar teoriju, konti ir atbilstoši kodēti, t.i., kontu grupām ir piešķirtas numuru sērijas, kurās sīkāk kontus numurē pēc kārtās. Kontu plāns aptver sadalījumu pa dažādām, atsevišķām saimniecisko darbību grupām - katrs konts paredzēts pārsvarā vienveidīgām grāmatvedības operācijām, kas samazina kļūdīšanās iespējas
7. Autore pozitīvi vērtē uzņēmumā pastāvošo kontu plānu, jo veidojot gada pārskatu, nepieciešamos rādītājus var iegūt kā attiecīgo kontu saldo.
8. Uzskaites procedūru aprakstīšanai izmanto konkrētā uzņēmuma uzskaites objektus. Tie sniedz uzņēmumā noteiktās uzskaites kārtības aprakstu, kā arī raksturo katram objektam izmantojamās uzskaites metodes un paņēmienus.
9. Uzņēmumā SIA „X” ilgtermiņa nemateriālie ieguldījumi un pamatlīdzekļi tiek novērtēti to iegādes vērtībā, atņemot nolietojumu. Nolietojumu sāk rēķināt ar nākamā mēneša pirmo datumu pēc tā nodošanas ekspluatācijā un beidz ar nākamā mēneša pirmo datumu pēc tā izslēgšanas no nemateriālo ieguldījumu vai pamatlīdzekļu sastāva.
…