Celt prasību tiesā, lai aizstāvētu savas aizskartās intereses vai apstrīdētās civilās tiesības, var jebkura pilngadīga un rīcībspējīga fiziskā vai juridiskā persona. Prasību ceļ, iesniedzot tiesā rakstveida prasības pieteikumu. Prasības pieteikumam jāatbilst noteiktai dokumentālai formai: ievaddaļa – aprakstošā daļa – motivējošā daļa – rezolutīvā daļa.
Ievaddaļa satur: 1)tiesas nosaukumu, kurai pieteikums iesniegts; 2)pušu vārdus, uzvārdus, personas kodus, dzīvesvietas; ja juridiskā persona – nosaukums, reģistrācijas numurs, atrašanās vieta.
Aprakstošā daļa satur: 1)prasības priekšmetu – izklāsta fabulu un juridiski formulē prasības priekšmetu; 2)prasības summu – ja prasība novērtējama naudas izteiksmē.
Motivējošā daļa satur: 1)apstākļus, uz kuriem prasītājs pamatojis prasījumu, un pierādījumus, kas to apstiprina; 2)likumus, uz kuriem prasība pamatota.
Rezolutīvā daļa satur: 1)prasītāja prasījumu(s); 2)pieteikumam pievienoto dokumentu sarakstu; 3)pieteikuma sastādīšanas laiku un citas ziņas.
Prasības pieteikumu paraksta prasītājs vai viņa pārstāvis. Neparakstītus prasības pieteikumus nepieņem.
Pieteikumam parasti pievieno tik norakstus, cik lietā ir atbildētāju un trešo personu. Pieteikums iesniedzams pirmās instances tiesā pēc piekritības. Pēc pieteikuma saņemšanas tiesnesis 3 dienu laikā pieņem lēmumu par: 1)pieteikuma pieņemšanu un lietas ierosināšanu; 2)atteikšanos pieņemt pieteikumu(lēmumu ar pieteikumu izsniedz prasītājam); 3)pieteikuma atstāšanu bez virzības (lēmumu nosūta prasītājam, nosakot termiņu trūkumu novēršanai. Ja trūkumi netiek termiņā novērsti, pieteikumu uzskata par neiesniegtu un atdod prasītājam. Ja trūkumi tiek novērsti, pieteikumu uzskata par iesniegtu , kad tas pirmo reizi saņemts tiesā, un ierosina lietu). …