SECINĀJUMI
1. Darba samaksas lielumam ir jāatbilst darba apjomam un kvalitātei, pie tam ir jābūt tādam, lai darbinieks spētu nodrošināt vajadzības atbilstoši sabiedrībā vispārpieņemtām normām;
2. Pareiza darba samaksas sistēma palielina uzņēmuma darbinieku ieinteresētības un atdeves līmeni, bet tas samazina darba devēja izdevumus kontroles sistēmai un palielina viņu peļņu.
3. Nozīmīgākie faktori, kas kopumā nosaka darbiniekam piešķirta monetārā un nemonetārā atalgojuma klāstu un apmēru, ir šādi: darbinieka kategorija un ieņemamais amats, padarītā darba apjoms un kvalitāte, uzņēmuma produktivitāte, apgrozījums un uzņēmuma lielums, darbinieku pozitīvā darba motivācija un darba devēja vēlēšanās noturēt uzņēmumā stabilus augsti kvalificētus, pieredzējušus, uzticamus un motivētus darbiniekus.
4. Darba algas līmeni nosaka darbaspēka pieprasījums un piedāvājums, investīcijas cilvēka izglītībā un veselības aizsardzībā; to ietekmē politiski, sociāli, psiholoģiski faktori un faktori, kas saistīti ar likumdošanu, arodbiedrību darbību; arī uzņēmuma lielums, konkurences darbaspēka situācija un personāla vērtības stratēģija nosaka darba samaksas apjomu.
5. Papētot sīkāk kādas ir bijušas minimālās darba algas iepriekšējos gados, tad autore secina, ka tendence ir “kāpt” minimālajai algai pa maziem solīšiem. Šobrīd arī rit sarunas, ka ar 2017.gada 1.janvāri varētu tikt paaugstināta minimālā darba alga uz 407 EUR, tas būtu būtisks atbalsts zemo algu saņēmējiem, bet tajā pašā laikā mazajiem uzņēmumiem būs jāpalielina savas produkcijas cenas, lai neciestu zaudējumus un varētu nodarbinātajiem izmaksāt noteiktās algas.
…