Kursa darba temats ir par debitoru parādu pārvaldi, šaubīgo un bezcerīgo debitoru ietekmi uz uzņēmuma finansiālajiem rādītājiem. Šajā darbā tiks apraktīts, kāds ir labums veidot debitoru parādus, kā arī negatīvās iezīmes, ko debitori var sniegt, un kā tas ietekmē pašu uzņēmumu.
Daudziem uzņēmumiem nākas saskarties ar tādu problēmu, kā naudas līdzekļu nodrošināšanu valsts ekonomiskās krīzes laikā. Latvijā šāds jautājums nodarbināja, ja ne visus, tad, iespējams, lielāko daļu uzņēmēju no 2007.gada līdz 2010.gadam, kad bija izteikta ekonomiskā krīze valstī. 2011.gadā valstī tiek novērota ekonomikas stabilizācija, bet vēl aizvien daļa uzņēmēju cīnās par savas uzņēmējdarbības turpināšanu. Spilgts piemērs ir Gunārs Ķirsons, kuram pieder Latvijas lielākais sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums "Lido", kurš iesniedzis tiesā maksātnespējas paziņojumu.
Viens no veidiem, kā nodrošināt līdzekļu pietiekamību, ir atgūt debitoru parādus. Pārdodot preces un pakalpojumus uz kredīta jeb atliktā maksājuma nosacījumiem, nākas saskarties ar problēmu, ka ne visi šie maksājumi tiek samaksāti noteiktajā termiņā, kas var izraisīt grūtības plānot uzņēmuma ieņēmumus, kā rezultātā var rasties problēmas ar uzņēmuma finansiālo stāvokli.
Ne visi uzņēmumi ir vienādi pēc to saimnieciskās darbības cikla, ka var maksāt uzreiz, atkarībā no saimnieciskās darbības nozares mainās arī saimnieciskās darbības cikls, tāpēc ne visi uzņēmumi spēj darboties uz tūlītēju apmaksas principa. Ražošanas uzņēmumam ir izdevīgāk izvēlēties tādus piegādātājus, kuriem ir lielāks termiņš pēcapmaksai, jo palielinās iespēja, ka viņi spēs pārdot tajā laikā vairāk, lai nodrošināt naudas līdzekļus. Tātad uzņēmuma kredītpolitika ir arī saistīta arī ar konkurenci. Kredītpolitikas konkurenci var novērot vislabāk starp bankām, kad tās piedāvā izdevīgākus kredīta nosacījumus.
Kursa darba mērķis ir izanalizēt debitoru parādu ietekmi uz uzņēmuma finansiālajiem rādītājiem. Mērķa sasniegšanai tika izvirzīti vairāki uzdevumi:
1) apzināt konkrēta autora darbus saistībā ar debitoriem un finanšu koeficentu aprēķināšanu,
2) izprast debitoru ietekmi uz uzņēmumu teorētiski,
3) izstrādāt metodi, kā novērtēt slikto debitoru ietekmi uz uzņēmuma finanšu koeficentiem,
4) iegūt esoša uzņēmuma gada pārskatus,
5) praktiski novērtēt debitoru parādu ietekmi uzņēmumā,
Veicot attiecīgos uzdevumus, ir nepieciešams apzināt speciālo literatūru par debitoru pārvaldi, izmantot statistikas metodes, finanšu pārskatu lasīšanu un analīzi, kā arī uzņēmuma kredītpolitikas analīzi, konsultēšanās ar speciālistu debitoru parādu pārvaldīšanā, un aplūkot uzņēmuma publiskos gada pārskatus par pēdējiem 3 gadiem.
Pētījuma periods, kurš ir apkopots kursa darbā, ir 3 gadi no 2007.gada līdz 2009.gadam, tātad tiks izmantoti finanšu dati par 2007.g., 2008.g. un 2009.g.
PIELIKUMI IR IEKĻAUTI