IEVADS
Nepietiekamā dzimstība, lai nodrošinātu normālu paaudžu nomaiņu, ir viena no Latvijas aktuālākajām problēmām, jo dzimstība tagad nozīmīgi ietekmēs ekonomiskos, demogrāfiskos, sociālos un citus procesus nākotnē. Lai gan pēdējos gados dzimstība Latvijā palielinās, iedzīvotāju dabiskais pieaugums joprojām ir negatīvs. Tādēļ ir būtiski panākt lielāku dzimstības līmeņa pieaugumu.
Dzimstību ietekmē daudzi faktori, piemēram, labklājības līmenis, izglītības līmenis, piederība pie noteiktas reliģijas, nodarbinātības raksturs, kā arī dažādi sociālekonomiskie, etniskie, kultūras, bioloģiskie, psiholoģiskie un citi savstarpēji saistīti faktori.
Šī darba mērķis ir izpētīt Latvijas dzimstības dinamiku un dažu dzimstību ietekmējošo faktoru – nodarbinātības, sociālās aizsardzības, migrācijas, laulību - sarības ciešumu ar dzimstību laika posmā no 1998. gada līdz 2008. gadam.
Mērķa sasniegšanai tika izvirzīti šādi darba uzdevumi:
1) kvantitatīvi noteikt, izmērīt dzimstību ietekmējošo faktoru ietekmi uz dzimstību;
2) iegūt ekonomiski matemātiskos modeļus;
3) raksturot, izmērīt sakarību ciešumu;
4) raksturot dzimstības izmaiņas laika posmā no 1998. gada līdz 2008. gadam;
5) izstrādāt secinājumus par iegūto informāciju;
Pētījuma objekts ir dzimstība.
Pētījuma priekšmets ir dzimstību ietekmējošie faktori.
Pētījuma avoti ir Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes dati un publikācijas. Ir veikta datu savākšana, apkopošana, novērošana un datu analīze ar statistikas metodēm.
Pētījums tiek veikts 2009. gadā.
Migrācijas ietekme uz attiecīgā gada dzimušo skaitu.
Saldo migrācija ir kādā apdzīvotā vietā iebraukušo un izbraukušo skaita starpība. Latvijā pēdējos gados migrācijas saldo ir negatīvs – emigrē vairāk cilvēku nekā imigrē.
Tika pētīta migrācijas ietekme uz dzimušo skaitu, izmantojot korelācijas un regresijas metodes.
…