NOBEIGUMS
Eiropas apcietināšanas orderis ir kādas ES dalībvalsts tiesu iestādes lūgums apcietināt kādu personu citā dalībvalstī un nodot šo personu attiecīgajai valstij, lai veiktu kriminālvajāšanu vai izpildītu brīvības atņemšanas sodu vai aizturēšanas rīkojumu. Šā mehānisma pamatā ir tiesas nolēmumu savstarpējas atzīšanas princips. Tā priekšnoteikums ir tieša saziņa starp tiesu iestādēm.
Eiropas apcietināšanas orderis nodrošina labu līdzsvaru starp efektivitāti un drošām garantijām, ka tiek ievērotas aizturēto personu pamattiesības. Dalībvalstīm un valstu tiesām jāievēro Eiropas Cilvēktiesību konvencijas noteikumi. Saskaņā ar Eiropas apcietināšanas orderi aizturētai personai ir tiesības izmantot jurista pakalpojumus un vajadzības gadījumā arī tulka pakalpojumus, kā paredzēts tās valsts tiesību aktos, kur attiecīgā persona aizturēta.
Eiropas apcietināšanas ordera pamatā ir nolīgums starp ES dalībvalstīm.
Ar Eiropas apcietināšanas orderi ievieš vairākus jauninājumus salīdzinājumā ar tradicionālajām personu izdošanas procedūrām.
Valstij, kur persona ir aizturēta, tā uz valsti, kur izdots Eiropas apcietināšanas orderis, jānosūta ne vēlāk kā 90 dienu laikā pēc aizturēšanas. Ja persona piekrīt savai nodošanai, lēmums jāpieņem 10 dienu laikā.
Attiecībā uz 32 smagu nodarījumu kategorijām ir atcelts abpusējas sodāmības princips, kas nozīmē, ka rīcību, kuras dēļ pieprasa nodošanu, par noziedzīgu nodarījumu uzskata gan valstī, kura iesniegusi pieprasījumu, gan valstī, kurā persona aizturēta. Ja nodarījums ir pietiekami smags un par to paredzēts vismaz trīs gadu ilgs cietumsods dalībvalstī, kura izdevusi orderi, tad Eiropas apcietināšanas orderis, kas izdots attiecībā uz minētajiem nodarījumiem, ir jāizpilda neatkarīgi no tā, vai nodarījuma definīcija abās valstīs ir vienāda.
…