SECINĀJUMI
• Rūpniecība veido aptuveni piektdaļu no Lietuvas tautsaimniecības.
• Ražojošajās nozarēs ieplūst vairāk nekā ceturtā daļa no visām ārvalstu tiešajām investīcijām, kas ienāk Lietuvā.
• Straujais eksporta un arī importa pieaugums 2011. gadā liecina par Lietuvas ekonomikas atgūšanos no krīzes. Ekspertus joprojām satrauc privātais patēriņš, kas pagaidām nostājies uz trausla izaugsmes ceļa. Tiesa, Lietuvā iedzīvotājiem parādu slogs ir viens no mazākajiem ES valstīs, tādējādi patēriņu šī problēma skar salīdzinoši mazāk, turklāt arī pamazām pie izaugsmes atgriežas algas, mazinās arī bezdarbs, kas gan joprojām pēc apjoma ir viens no lielākajiem ES. Savu ietekmi uz patērētāju noskaņojumu atstājis arī Lietuvas bankas Snoras bankrots 2011. gada nogalē.
• 2012. gadā un turpmākos gadus, ņemot vērā, ka Lietuvai būtiska tirdzniecības partnere ir Krievija, gan pozitīva, gan negatīva ietekme var būt no Krievijas iestājas PTO, kas Lietuvas uzņēmējiem sniegs pozitīvu ieguvumu no Krievijas eksporta tarifu ierobežojumu atcelšanas izejvielām, samazinātajiem tarifiem un netarifu barjerām, kā arī no Krievijas samazinātajiem iedevmuitas nodokļiem plašam produktu klāstam. Savukārt Krievijas dalība PTO, iespējams, varētu apdraudēt dažu Lietuvā ražotu produktu (piemēram, koksnes izstrādājumu) eksportu.
• Lietuvas eksporta turpmākā izaugsme būs atkarīga no ekonomikas atgūšanās Lietuvas galvenajās tirdzniecības partnervalstīs – ne tikai ES, bet īpaši kaimiņvalstīs un Krievijā. Sagaidāms, ka arī turpmāk eksporta atveseļošanos balstīs tradicionāli stiprās nozares, piem., koka, plastmasas, gumijas un pārtikas produktu eksports.
…