Lai pieņemtu pārdomātu lēmumu kādu karjeru izvēlēties, jau skolas laikā var izmantot dažādas iespējas, kā noskaidrot vairāk par dažādām profesijām un studiju virzieniem. Piemēram, apmeklēt izglītības izstādes, kur klātienē var aprunāties ar dažādu skolu pārstāvjiem, iet uz atvērto durvju dienām izglītības iestādēs, izmantot Ēnu dienu piedāvājumu, kur uz dienu ir iespējams kļūt par dažādu profesionāļu ēnām.
Tik pat svarīgi ir izzināt potenciālās profesijas saturu, darba pienākumus un apstākļus. Ir nozīmīgi domājot par nākamo profesiju, iepazīties arī ar profesijas aprakstu – standartu.
Kā vēl vienu aspektu šajā situācijā redzam vecākus un vecāku priekšstatu kādā virzienā jaunietim veidot karjeru. Bērni, kuri atrodas ģimenes uzmanības centrā, pastāvīgi saņemot uzmanības, mīlestības un cieņas apliecinājumus turpmākajos dzīves gados viņi īpaši sensitīvi var izjust vajadzību pēc apkārtējo uzmanības un pozitīvas attieksmes. Rezultātā viņus piesaista profesijas, kas sniedz iespēju kontaktēties ar cilvēkiem un izbaudīt viņu cieņu. Šādi cilvēki dod priekšroku darbam, ko izpildot viņi var palīdzēt apkārtējiem, vai arī tieksies pēc profesijām, kas ir saistītas ar kultūru, iespējams, mākslu vai izklaidi. Bez tam ģimene kalpo par noteiktu dzīves tēla modeli, un ir cilvēkam svarīgs vērtību un pārliecības avots (Miķelsone, 2008).
Un te ir jāmin, ka vecāku padoms ir svarīgs, tomēr, ja bērns izpilda vecāku vēlmes, kas nav viņa paša griba, pēc laika nāks atskārsme par nelietderīgi zaudētiem studiju gadiem.
…