-
Ķermeņa un dvēseles mijiedarbība
Angļu filozofs Bertrans Rasels norādīja, ka gara un matērijas atšķiršanas procesam, kas kļuva populārs gan filozofijā, gan zinātnē, bija reliģiska izcelsme, un tas sākās ar dvēseles norobežošanos no ķermeņa. Cilvēks kā sabiedriska būtne neidentificē sevi ar savu fizisko ķermeni, miesu, jo izprot, ka viņā mājo kaut kas augstāks, būtiskāks, ko nevar pilnībā reducēt uz fizioloģiskiem procesiem, ķermeņa uzbūvi. Tas rosina jautājumu par attiecībām starp ‘’ķermeni’’ un ‘’dvēseli’’, kas padara viņu it kā lielāku.
Kongo zinātnieka Ž. Pualu viedoklis, ka katrai būtnei ir jābūt ķermeniskam apvalkam, gars eksistē tikai ķermenī un pateicoties ķermenim, un tā nodalīšanās no ķermeņa nozīmē, ka esamība pamet bojā gājušo apvalku, neatstājot savu ķermeni, kas ir neatņemama tā daļa un, līdzīgi tam, nevar iet bojā.
E. Tailors raksta, ka dvēsele ir smalks, nemateriāls cilvēka tēls, pēc dabas kaut kas līdzīgs tvaikam, gaisam, ūdenim vai ēnai, kas neatkarīgi un brīvi valda pār sava ķermeniskā īpašnieka personisko apziņu un gribu pagātnē un tagadnē. Tā var pamest ķermeni un pāriet no vienas vietas uz otru. Tā spēj ieiet citu cilvēku, dzīvnieku un pat lietu ķermeņos, pārņemt tos un iedarboties uz tiem.
Daoismā nemirstību saprata tādējādi, ka dvēsele var iemantot mūžīgo dzīvību tikai kopā ar ķermeni. Uzskatīja, ka dvēsele nevar pastāvēt bez ķermeniskā apvalka, un cilvēkam ir jārūpējas par to, lai nodrošinātu dvēseles un ķermeņa vienotību.
Racionālists Gotfrīds Vilhelms Leibnics teicis, ka dvēsele seko pati saviem likumiem, arī ķermenis saviem, un tie sastopas saskaņā ar iepriekš nolemto harmoniju, kāda pastāv starp visām substancēm, tā kā tās visas ir viena un tā paša universa reprezentācijas. Leibnics saka, ka ķermeņa un dvēseles mijiedarbību aktivizē monādes – garīgā spēka aktivitātes vienības. Katrai monādei ir sava sūtība.…
Interesei par cilvēku kā dvēseles un miesas vienotību, par cilvēka ķermeni un tā lomu garīgajā un praktiskajā dzīvē ir bijusi patstāvīga un savdabīga vieta un nozīme attīstības procesā. Šī interese ir atspoguļojusies reliģiskajās mācībās, mākslā, zinātnē. Hipokrāts pētīja dažādu ķermeņu daļu saistību ar dvēseles funkcijām. Sokrāts uzskatīja, ka dvēsele ir visu tikumisko un ētisko īpašību kopums, kas piemīt cilvēkā. Arī intelekts ir dvēseles funkcija. Ķermenis un dvēsele ir divas neatņemamas dzīvās būtnes sastāvdaļas. Ķermenis ir materiāls, kas pakļauts laikam, bet dvēsele ir nemateriāla, mūžīga. Tā valda cilvēkā. Dvēsele ķermeni organizē, vada. Ķermenis bez dvēseles nav nekas. Viduslaikos Akvīnas Toms ir teicis, ka ķermenis nav dvēseles ‘’važas’’, bet labums dvēselei. Dievs radījis dvēseli un iedvesis to cilvēka embrijā, it kā pielāgo to tam ķermenim, kuram ir jākļūst par dvēseles individualitātes un nemirstības pamatu. Akvīnas Toms cenšas skaidrot pasaulē pastāvošo kārtību ar hierarhijas principu, kas sastāv no garīgās formas un ķermeniskās formas, bet cilvēks ir vienīgais, kuram piemīt kaut kas no abām formām. Jo mazāk dvēsele ir iegrimusi ķermeniskās formās, jo augstāk tā atrodas uz pilnības kāpnēm. Franču domātājs Blērs Paskāls rakstīja, ka cilvēks pats sev ir visneizprotamākā dabas radība, kam grūti saprast, kas ir viņa ķermenis, kas gars, bet pavisam neizprotami – kā ķermenis var savienoties ar garu. Dvēseles un miesas vienotībai cilvēkā nevar būt risinājums, jo katrai kultūrai, katrai filozofiskai skolai atkarībā no izstrādātās teorijas un praktiskām vajadzībām, tā jārisina no jauna, tādējādi šo problēmu padziļinot un konkretizējot atbilstoši laikmeta prasībām. Kultūras konteksts nosaka, ka ķermenis ir ‘’dvēseles cietums’’’, līdz miesiskās realitātes groteskai, no sākotnējiem mitoloģiskiem pasaules modeļiem, līdz tehnikai, kā cilvēka orgānu projekcijai, no skulptūras līdz dizainam – tādi ir cilvēka miesas un dvēseles attiecību risinājuma diapazoni.
- Ķermeņa un dvēseles mijiedarbība
- Ķermeņa valoda – žesti
- Mijiedarbība saskarsmē
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Mijiedarbība saskarsmē
Реферат для университета8
-
Ķermeņa valoda – žesti
Реферат для университета9
-
Sava ķermeņa tēla uztveres specifika pusaudžiem
Реферат для университета26
Оцененный! -
Ķermeņa valoda kā pārliecināšanas palīglīdzeklis
Реферат для университета20
Оцененный! -
Cilvēku mijiedarbība saskarsmē
Реферат для университета5