Par sieru ražošanas attīstību visā pasaulē, tai skaitā Latvijā, būtu nepieciešams izdot vismaz vairāku enciklopēdiju apjoma izdevumu, jo siera ražošanas vēsture ir gandrīz tikpat sena kā cilvēces attīstība.
Jau 4000 g. pirms mūsu ēras minēts produkts, līdzīgs mūsu sieram, ko nodalīja no suliņām, ievietojot pītā grozā formos. No tā arī cēlies siera nosaukums un siera uzvaras gājiens pasaulē. Francijā, kas ir viena no attīstītākajām siera ražošanas zemēm (arī patēriņā uz vienu cilvēku), pat katrs ciems uzskata par goda lietu ražot sieru, kas nosaukts ciema vārdā. Parasti šis siers ir ar īpašām, šai vietai raksturīgām garšas īpašībām.
Lai zinātu, kādus siera veidus ražo pasaules valstīs un Latvijā, nedaudz jāiepazīstas ar sieru klasifikāciju.
Sieru klasifikācija
Pasaulē zināmas apmēram 1000 siera šķirnes. Diezgan bieži vienai siera šķirnei dažādās valstīs ir atšķirīgi nosaukumi. Vēl ir dažādi nacionālie sieri, kuri tiek ražoti tikai konkrētā valstī nelielos daudzumos; bez tam visu laiku tiek veidotas jaunas sieru šķirnes.
Visā šai daudzveidībā ir diezgan grūti orientēties, tāpēc sierus mēģina klasificēt pēc dažādām pazīmēm. Uzreiz jāsaka, ka pasaulē nav vienotas klasifikācijas, bieži vien dažādās valstīs tam lieto atšķirīgus kritērijus. Bez tam sierus nav iespējams precīzi nodalīt, jo daudzi no tiem atrodas it kā uz robežas starp jebkurām divām blakus esošām sieru grupām.…