Ļoti svarīgs vadības grāmatvedības uzdevums ir nodrošināt uzņēmuma vadību ar informāciju, kas nepieciešama lēmumu pieņemšanai. Šāda veida informācija ir speciāli jāsagatavo, lai pieņemtu vadības lēmumu. Lēmuma pieņemšanas procesā tiek izraudzīts viens optimālākais variants no vairākiem. Lai to izdarītu iespējamie varianti ir jāizvērtē un jāsalīdzina. Šajā referātā tiks aprakstīts lēmuma pieņemšanas process, kur, pieņemot lēmumu, galvenais kritērijs ir izmaksas.
Tā kā pastāv vairāki izmaksu veidi, pieņemot lēmumu, ir ļoti svarīgi atšķirt šos izmaksu veidus. Tas nepieciešams, lai spētu noteikt, kuras izmaksas ir svarīgas un kuras nav svarīgas lēmuma pieņemšanā.
Relevant – tulkojumā no angļu valodas nozīmē būtisks, svarīgs, izšķirošs.
Nozīmīgs rādītājs lēmuma pieņemšanas procesā ir izmaksas, kuras var iedalīt divās grupās:
- izmaksas, kas ir svarīgas konkrētā lēmuma pieņemšanai (svarīgās jeb relevantās izmaksas);
- izmaksas, kas nav svarīgas saistībā ar konkrētā lēmuma pieņemšanu (nesvarīgās jeb nerelevantās izmaksas).
Lēmuma pieņemšanai svarīgās izmaksas ir tādas izmaksas, kas var izraisīt izmaiņas naudas plūsmā, sakarā ar pieņemtā lēmuma īstenošanu. Relevantās izmaksas vienmēr saistītas ar turpmākā laika periodu, tās parāda, kāds būs to lielums, ja tiks pieņemts viens vai otrs vadības lēmums. Tātad tās ir nākotnes izmaksas.
Savukārt nesvarīgās izmaksas ir izmaksas, kas ir jau notikušas; rastos, neatkarīgi no tā, kādu lēmumu pieņems; neveido naudas plūsmu, kas saistīta ar lēmuma īstenošanu. Relevantas izmaksas nav arī tās, no kurām nav iespējams izvairīties – saistītie izdevumi. Piemēram, vienu gadu atpakaļ uzņēmums par Ls 1500 nopircis iekārtu, šī nauda jau ir iztērēta, tāpēc to neņem vērā nosakot produkcijas ražošanas turpmākās izmaksas.
Lēmumi, kuros tiek ņemtas vērā izmaksas, tiek saukti par nestandarta, nerutīnas jeb neprogrammētiem lēmumiem. Tie ir lēmumi, kurus nepieņem pēc regulāriem laika intervāliem. Kā piemērus šāda tipa lēmumiem var minēt: ražot pašiem vai iepirkt jau saražotu; attīstīt jaunu produktu vai tirgus reģionu; ko darīt, ja pieprasījums pārsniedz ražošanas iespējas un citas situācijas, kas tiks apskatītas šajā darbā.…