KOPSAVILKUMS
Modernās socioloģijas teorijas ietver sevī dažādus virzienus, pārsvarā tās ir postklasiskās teorijas. Pie modernajām teorijām pieder arī 20.gadsimta beigās attīstījies postmodernisms, kura viens no pārstāvjiem ir Mišels Fuko. Savas karjeras laikā viņš nodemonstrēja pētniecisko interešu vairākkārtēju pārvirzi no filozofiska rakstura jautājumiem pie sociālajām tēmām. Tā rezultātā viņa darbu un biogrāfijas pētnieki ne reti viņu pieskaita gan filozofijas, gan socioloģijas pārstāvjiem.
M. Fuko pētījumu tēma saistītas galvenokārt ar subjektu. Sākotnēji viņš ir aprakstījis “dzīves atstumtos” – cietumniekus, spitālīgos, vēlāk pievērsies vispārīgākām tēmām par cilvēku dabu.
M. Fuko vēlīno darbu pamatjautājums ir seksualitātes un ar to saistīto zinātņu izpēte. Centrālais jautājums seksualitātes analīzē viņam ir varas attiecības, apspriešana, cilvēka statuss, zināšanas.
Nozīmīgākais M. Fuko darbs ir “Seksualitātes vēsture”, kurā dominē cilvēka patības problemātika – tiekšanās pēc zināšanām par seksualitāti, baudas apzināšanas, tās veidi, ierobežojumi, kā arī analīze par nepieciešamību indivīdam rūpēties par sevi un savām attiecībām laulībā un attiecībām sabiedrībā.
M. Fuko savus darbus pamato ar antīko domātāju tekstiem, tādā veidā parādot, ka šīs tēmas un to pasniegšanas veids ir bijis aktuāls jau antīkajā pasaulē un savu nozīmi nav zaudējušas mūsdienās. Viņš aicina cilvēkiem neaizmirst par sabiedrībā pieņemtajām normām, bet prast tās analizēt atbilstoši savai būtībai.
…