Cilvēks attīstās visas savas dzīves laikā, bet visstraujākās izmaiņas notiek bērnībā. Augoša organisma attīstība ir pakļauta noteiktām likumsakarībām, kas piemīt dažādiem vecuma periodiem.
Bērns aug un attīstās. Bērna augšana ir kvantitatīvs process – bērna ķermeņa masa, garums un citu izmēru paplašināšanās, kas notiek šūnu skaita un šūnu lielumu pieauguma rezultātā. Bērna attīstība ir daudz plašāks jēdziens. Tas ietver gan fiziskā ķermeņa (bioloģisko attīstību, gan garīgo (psihosociālo) attīstību. Abas daļas ir nesaraujami saistītas. Bioloģiskā attīstība ir kvantitatīvs (bērna augšana) un kvalitatīvs process. Pēdējais izpaužas kā organisma strukturālas izmaiņas – ķermeņa šūnu diferencēšanās, orgānu un sistēmu nobriešana.
Atbilstoši ANO „Konvencijai par bērna tiesībām” par bērnu uzskatāma katra cilvēcīga būtne līdz 18 gadu vecumam. Atbilstoši šai konvencijai bērnam ir tiesības uz dzīvi un veselību, uz pamatizglītību, būt pasargātam no ekspluatācijas un vardarbības, paust savu viedokli un būt sabiedriski aktīvam. Bērna attīstība ir vairāki periodi.…