2. Uzņēmumu vadīšanas organizatorisko struktūru tipi.
Veidojot uzņēmuma vadīšanas organizatorisko struktūru, jāievēro, ka tās vadīšanas saitēm kā organizācijas iekšīenē, tā ar citām organizācijām, ir kā tehnoloģiski organizatorisks, ekonomisks, tā arī sociāli psiholoģisks raksturs.
Vadošā sistēma sevī ietver visus vadīšanas orgānus un vadīšanas aparāta darbiniekus visos ražošanas vadīšanas līmeņos – uzņēmums, ražotne, cehs, iecirknis, brigāde.
Vadāmās sistēmas sekmīgai darbībai vadīšanas aparāta darbiniekiem jānodrošina visas tehnoloģiskās, ekonomiskās un sociāli psiholoģiskās organizācijas saites. Organizatoru rīcībā jābūt nepieciešamajiem darba līdzekļiem, materiāliem, izejvielām, resursiem, finansēm un pieņemamiem sociāliem darba apstākļiem.
Par uzņēmuma vadīšanas struktūru sauc vadīšanas sistēmu uzņemuma vadīšanas aparātā, tiesību, pienākumu un atbildības sadali vadīšanas aparāta darbinieku starpā, dienesta attiecību raksturu starp apakšvienībām un atsevišķiem darbiniekiem un arī ārējās vides objektiem un subjektiem.
Konkrētas dienesta attiecības organizācijā noteiktas uzņēmuma statūtos, nolikumos par tā struktūrvienībām unvadīšanas aparāta darbinieku dienesta instrukcijās.
Vadīšanas organizatoriskās struktūras var tipizēt atbilstoši vadīšanas saišu un sakaru raksturam. Šīs saites var būt lineāras un funkcionālas.
Lineāras saites – tiešas, ar kurām vadītājs, izmantojot visas vadīšanas funkcijas, tiešā administratīvā kārtībā iedarbojas uz padoto un padotie par visiem jautājumiem ir atbildīgi tikai vienam vadītājam.
Funkcionālās saites – raksturo attiecības starp vadītāju un padoto noteiktu vadīšanas funkciju izpildē.
…