Pieprasījuma analīze ir svarīgs instruments, kas dod iespēju izprast daudzus ekonomiskos procesus: kā sociālie, politiskie un ekonomiskie faktori ietekmē tirgus cenas, kā valdības lēmumi, nodokļi un subsīdijas, muitas tarifi un kvotas ietekmē ražotāju un patērētāju u.tml..
Pētot pieprasījuma un piedāvājuma mijiedarbību, izzinām tirgus mehānisma darbību. Izzinām to, kā un kādā veidā šis mehānisms nosaka (regulē) ražošanas apjomus un cenas.
Darba mērķis ir izpētīt dažādas pieprasījuma likumsakarības gan tās kuras eksistē visumā, gan tās kuras ir vienas no aktuālākajām problēmām Latvijā.
Visus ekonomiskos subjektus atkarībā no to funkcijām var iedalīt divās grupās- pircēji un pārdevēji. Pircēji ir patērētāji, kas pērk preces un pakalpojumus, kā arī firmas, kas pērk darbaspēku, kapitālu, izejvielas u. tml., lai ražotu precas un pakalpojumus. Pārdevēji ir firmas, kas pārdod šīs preces un pakalpojumus, darbinieki, kas pārdod savu darbaspēku, ražošanas resursu (faktoru) īpašnieki, kas pārdod vai izīrē tos. Protams, ka firmu un cilvēku vairākums ir vienlaikus gan pircējs, gan pārdevēji, tomēr analīzes vienkāršības dēļ no šī fakta abstrahēsimies.
Pircēju un pārdevēju mijiedarbība veido tirgu.
Nav vienotas pieprasījuma definīcijas, tās ir daudz un dažādas. Divas no tām ieskatam šajā referātā:
Pieprasījuma definīcija pasniedzēja Georga Libermaņa skatījumā. Pieprasījums ir pircēju - patērētāju un firmu – ekonomiskā rīcība, kas vērsta uz preču iegādi atbilstoši viņu vēlmei (izvēlei) un maksātspējai noteiktā laika periodā.
Pieprasījuma definīcija pasniedzēja Viktora Nešpora skatījumā
Pieprasījums ir noteikta veida preču daudzums, ko patērētāji vēlas un ir spējīgi nopirkt par noteiktu cenu, noteiktā laika posmā.
Tātad pieprasījums ir cenas funkcija.
Q =f(Pn),
Q -ntā veida preču pieprasījums,
Pn –ntā veida preces cena.…